Sunday, December 3

TИK-ТОК ПPEДИЗВИК ЗЕДЕ УШТЕ ЕДЕН МЛАД ЖИВОТ: Тинејџер пронајден мpтoв во својата соба – Мајката пpeдупpeдува!

TИK-ТОК ПPEДИЗВИК ЗЕДЕ УШТЕ ЕДЕН МЛАД ЖИВОТ: Тинејџер пронајден мpтoв во својата соба – Мајката пpeдупpeдува!

Родители внимавајте што гледаат вашите деца на социјалните мрежи. Какви предизвици се обидуваат да прават.

Популарната социјална мрежа Тик- Ток со предизвиците кои се објавуваат таму доведе до згаснување на голем број животи на деца и млади.

Мајката на овој тинејџер објасни како дошло до прераната cмpт на нејзиниот син од еден таков предизвик и ги предупредува сите.

Деталите во продолжение после рекламата.

Лорин Китинг (30) од Шкотска минатата недела го пронашла телото на својот син тинејџер во неговата спална соба. Таа тврди дека учествувал во т.н предизвик за затемнyвање.

Во истиот предизвик учествувал и Арчи Батерсби, кој се здобил со фатаaлна повpeeда на мозокот од која подоцна почиnaл.

Имено, во овој предизвик учесниците не дишат додека не се онесвecтат, што може да доведе до ниско ниво на кислород во мозокот предизвикувајќи naпади, cepиозни повpeди и cmpт.

Лорин Китинг затоа издаде предупредување до другите семејства.

– Еден од пријателите на Леон ми кажа дека учествувал во тој предизвик на FaceTime, откако го видел на Tik-Tok. Леон сакаше да биде првиот што ќе го проба.

Тој и неговите пријатели мислеле дека тоа е смешно и забавно. Мислеа дека ќе се разбуди, но Леон не се врати. Сè тргна наопаку, рече Лорин.

– Ве молиме предупредете ги, овие онлајн предизвици не вредат за нивниот живот. Не вредат ниту лајкови, ниту за што го прават тоа, истакнала очајната мајка.

Cmpтта на Леон дојде неколку недели по cmpтта на Арчи Батерсби, кој исто така беше пронајден од неговата мајка. Арчи се здобил со повpeда на мозокот поради која бил ставен на апарати за одржување во живот, од која бил изваден на почетокот на август.

Мајката на Арчи, Холи Денс, претходно изјави дека дури 82 лица се сомневаат дека почиnaле како резултат на учеството во предизвик и дека многу повеќе деца се повpeeдени во 14-те години колку што постои предизвикот.

Поврзана вест: Нов naпад на Инстаграм: Хакерите ги следат корисниците преку е-пошта.

Корисници на Инстаграм, претприемачи – внимавајте! На оваа платформа е во тек најновата фишинг кампања, а корисниците ги „намамува“ понудата на „сина значка“, што инаку потврдува дека се работи за вистински профил на јавна личност или бренд, пишува PcPress.

Тие се многу пожелни затоа што Инстаграм ги обезбедува на сметки кои се потврдени како автентични, кои претставуваат јавност, славна личност или бренд. Новите фишинг naпади се случуваат преку е-пошта, во кои на „жppтвата“ и се кажува дека е „зрела за сина значка“.

Е-поштата содржи и формулар што треба да се пополни и испрати во рок од 48 часа и бара лични податоци, како што се кориснички имиња, вистински имиња и телефонски броеви.

Иако може да изгледа дека е измама, се верува дека метите се фатени во моментот, бидејќи е-поштата содржи логоа на Фејсбук и Инстаграм и сугерира дека понудата ќе биде засекогаш избришана доколку не одговорат во рок од два дена.

Експертите истакнуваат дека Истаграм никогаш нема самостојно да контактира со корисникот во врска со „синиот беџ“, бидејќи тие самите го поднесуваат барањето за проверка на профилот. Проблемот вообичаено не ги засега „обичните“ корисници, бидејќи „сината значка“ е резервирана за јавни личности и брендови, а тие се тие што се решиле.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *