Sunday, December 3

Oтец Предраг проговори за ЧУДОТО во манастирот ОСТРОГ кое се случило неодамна: Девојка паднала во провалија, а кога ја извлекле сите останале шokиpaни

Oтец Предраг проговори за ЧУДОТО во манастирот ОСТРОГ кое се случило неодамна: Девојка паднала во провалија, а кога ја извлекле сите останале шokиpaни

Сите знаеме за манастирот Острог и дека таму секојдневно се случуваат чуда за кои сведочат голем број на луѓе. Едно од нив е и ова.

Отец Предраг Поповиќ, свештеник на Српската православна црква при Пожаревачко-браничевската епархија, на својот Инстаграм профил објави неверојатна приказна што се случи неодамна на паркингот на Долниот манастир Острог.

Имено, девојката при посета на манастирот паднала од карпа во провалија длабока околу 100 метри, а потоа се случило нешто сосема неразбирливо. Тој на својот Инстаграм профил го напиша следново:

„Уште еднаш, преку чудото на верата и спасението, се прослави Самиот Господ и Свети Василиј, кој се грижи за сите нас кои доаѓаме кај него и со вера му пристапуваме.

На ден 17.07.2022 г. околу 09:00 часот на паркингот кај долниот манастир Острог, каде вообичаено се паркираат автобуси, се случило патничка, родена 1987 година, живеалиште во Брод (Шијековац), која патувала во организација на црковната општина во придружба на свештеник, паднал од карпа лизгајќи се во провалија длабока околу 50-100 метри, се наведува во соопштението.

На местото на нecpeќата брзо пристигнале припадници на противпожарната служба и брзата помош како и бројни други организации и спасувачки служби на планина.

Девојчето било повpeдено од ekcплозивна направа на почетокот на bojната и има стапка на инвалидитет. Но верата во Острог и поклонувањето на моштите на св. Василиј не ја спречи токму овој викенд да дојде и да му се поклони и со тоа да ја слави и да ја зајакне нејзината вера и во исто време да ни даде насоки што сме се сопнале за што побрзо да се ослободиме од себе и да си ја вратиме вербата во Бога.

Тој ден владееше мир и тишина, но и вербата и молитвата на сите што бевме таму даваа сила дека девојката нема речиси никакви повреди, што е несфатливо дека може да се случи такво нешто без да се скрши, изгребе итн.

Благодарение на спасувачите, девојчето било извлечено од бездната и веднаш пренесено во болница. Девојчето е детално прегледано и задржано на болничко лекување во болницата во Подгорица, напиша отец Петар и додаде:

По прегледот и укажаната лекарска помош, девојчето се чувствувало добро, а сите детални снимки и прегледи потврдиле дека девојчето нема скршеници, нема повреди, освен блага гребнатинка и ништо повеќе.

Девојчето се чувствува добро и уште утредента (19.07.2022) пуштено дома. Благодарам на Бога, кој се прослави по којзнае кој пат, и на свети Василиј, кој нè чува од сите нecpeќи што нè снашле“, напиша отец Предраг.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *