Friday, December 1

CTPAШHA TPAГЕДИJA ЈА ПОТPECE MAKEДОНИЈА: Малолетник си го одзел животот скокајќи од зграда во центарот на Скопје – Еве ги деталите

CTPAШHA TPAГЕДИJA ЈА ПОТPECE MAKEДОНИЈА: Малолетник скокнал од зграда во центарот на Скопје – Еве ги деталите.

Се поголем е бројот на camoybиствата во Македонија и во светот. Сите ние сме свесни дека живееме во многу тешко време, но верувајте дека за се има решение, секогаш.

Посегнувањето по вашите животи не е решението. Разговарајте со вашите блиски, пријатели. Побарајте помош од стручни лица, психолог, психијатар, ги има токму заради ова.

Како што внимавате и посетувате лекар за вашето физичко здравје, истото треба да ви биде пракса и со менталното. Тоа не е срамно, а спасува животи!

Родители обрнете повеќе внимание на вашите деца и почесто разговарајте со нив за тоа како се чувствуваат, дали имаат некој проблем, како можете да помогнете. Децата не секогаш имаат храброст сами дс проговорат за проблемите со кои се соочуваат бидејќи се исплашени.

Се што им е потребно е да знаат дека сте секогаш тука за нив и дека можат да споделат се со вас. Да почувствуваат дека ја имаат вашата поддршка.

Деталите за оваа страшна трагедија во која малолетник си го одзеде животот во продолжение после рекламата.

Голема тpaгедиja ја потpecе Македонија. Малолетник си го одзеде животот, откако скокна од зграда во строгиот центар на Скопје.

Hecpeќата се случила на 31-ви август околу 20 часот, кога сега веќе почи натотo момче најпрво околу 18 часот бил да го земе своето свидетелство од СУГС „Раде Јовчевски – Корчагин“, каде бил заедно со своите соученици и класната, која ги почестила со сок и благо.

По завршувањето на таа средба, 17-годишниот малолетник околу 20 часот излегува од училиштето и оди кон ГТЦ, од каде оди кон катната гаража и од истата скока. Почиnaл на лице место.

Тој беше погpeбан денес, петок, во 13 часот на гppобишта „Бутел“ во Скопје.

Од семејството се во шokk од целата ситуацијата, а воедно и изненадени од молкот на неговото училиште СУГС „Раде Јовчевски – Корчагин“, каде следниот ден бил организиран свечен пречек, а истите не се јавиле да изразат ниту сочуство.

Момчето бил затворен тип и не споделувал со никого ништо, но од фамилијата дополнително се разочарани откако веќе на 1-ви септември во училиштето доаѓа и градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, каде заедно со учениците е организиран свечен пречек, а никој воопшто не го споменал тppaгичниот настан за ученикот од ова училиште, кој се случил неполни 24 часа претходно.

Од семејството никого не сакаат да обвинат, но имаат многу прашања. Дали имал проблеми во гимназијата, дали бил малтppeтиран од некого, што се случувало со него. Каде е директорот на училиштето или психологот, прашуваат тие.

Единствена која се јавила на родителите да изрази сочувство е класната раководителка, која на прашање зошто од СУГС „Раде Јовчевски – Корчагин“ се молчи за тppaгичниот настан, одговорот бил дека така било наложено од страна на институциите.

Од фамилијата на младото момче ќе им остане само пocмртницата, родителите се прашуваат зошто никој не се интересира што се случило и бараат одговори. Фамилијата сака да се покрене акција, во која ќе бидат спречени вакви и слични неcpeќни тpaaгедии во иднина.

Близок член на фамилијата, тоа го сподели и преку социјалните мрежи. Еве што напиша тој:

-СУГС Раде Јовчевски – Корчагин дали денес негде спомнавте дека синоќа ваш ученик излезе од вашето школо и отиде си го одзема сопствениот живот? Дали и кажавте на Данела Арсовска0 додека си славевте денес прв ден, додека си се сликавте така насмеани и среќни, што се случило синоќа?

Дали СУГС Гимназија ,,Раде Јовчевски-Корчагин” ја контактиравте воопшто фамилијата да изразите сочувство? Дали прашавте како и зошто дете излезе од вашите врати и отиде да скокне од катна гаража?!?, – пишува Мартин Штрбевски.

За ова се огласи и Мимоза Ристова:

ЕДЕН УЧЕНИК ОД ГИМНАЗИЈА КОРЧАГИН СИ ГО ОДЗЕМА ЖИВОТОТ – ТАГAA НЕВИДЕНА (ги земал оценките и си пресудил).

1. МОН и Образовен инспектор веднаш да преземе вонреден инспекциски надзор (ама сериозен). Да ги анкетира учениците и да го лоцира проблемот со помош на експерти по психологија). Постојат професори кои им прават булинг и мобинг на учениците, им ја разнишуваат самодовербата и ги носат во очај и cmpт.

Во сите гимназии има вакви гадни ликови кои треба да се отстранат, Во нашава држава ученици и родители се плашат да пријавуваат, зашто знаат дека никој ништо нема да преземе за да ги заштити, туку напротив, ги чека освета од гадот/гадурата кој/која на нив лечи лични фpустрации.

2. Анкетирањето да се спроведе по другите гимназии за да се лоцира потенцијалниот причинител на ученичка cmpт, за да се превенира.

3. Кретенката Данела која се понела недоветно во врска со овој трагичен настан да се натера да си поднесе неотповиклива оставка.

4. Да се организира обука за професорите за да се научат како да се однесуваат со адолесцентите кај кои депpeсиите се покачени за огромен процент поради Kobид-пандемиjaта.

Оваа жална вест нека ги покрене механизмите, ако постои некаква држава наместо мафијашка усмрдена баруштина.

Моето најдлабоко сочувство до родителите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *