Wednesday, October 4

Cтpaшна вест ја потpece Македонија: Пронајдени остатоци од човечки скелет завиткани во крпа

CTPAШHA BECT ЈА ПОTPECE МАКЕДОНИЈА: Пронајдени остатоци од човечки скелет завиткани во крпа.

Веста која ја згpoзи Македонија. Пронајден човечки скелет завиткан во крпа во канал покрај пругата.

Деталите ви продолжение после рекламата.

Остатоци од човечки скелет завиткани во крпа, биле пронајдени во канал покрај пругата во близина на ул. „Радушка“, во Скопје.

Од МВР со кусо соопштение за случајот:

На 25.09.2022 во 14.07 часот во Полициската станица Ѓорче Петров било пријавено дека во канал покрај пругата во близина на ул.„Радушка“ биле пронајдени остатоци од човечки сkeлет завиткани во крпа.

Увид бил извршен и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Taга во Македонија: Почиna претседателот на Сојузот за спортови, Ѓорги Кузмановски.

Претседателот на Сојузот на спортови на Скопје и основачот на триатлонот во Македонија, Ѓорѓи Кузмановски почиna денес на 80 годишна возраст.

Кузмановски беше роден на 15 јануари 1942 година. Уште од најмала возраст тој се вљубува во спортот, прво започнал со тренирање на ракомет во Пелистер Битола, паралелно тренира и фудбал, сè додека не го открие велосипедизмот и тоа да стане примарна цел во неговиот живот.

Неговата љубов кон велосипедизмот и мотоциклизмот ја негува низ целиот живот и желбата да го пренесе неговото знаење за овие спортови во Македонија е од големо значење.

Како страствен велосипедист напишал и публикувал три книги посветени на велосипедизмот кои станале драгоцен прирачник за сите кои се занимаваат со овој спорт. Од Велосипедскиот сојуз на Македонија го доби признанието за најдобар спортски работник на 20 век.

Како дел од репрезентацијата на мотоциклисти настапувал на девет Европски Мото Рели натпреварувања.

Секоја година беше препознатлив симбол за 8-ми Септември, кога со велосипед поминуваше над 100 километри на различни делници низ Македонија.

Тој низ неговата богата кариера беше дел од повеќе институции во Македонија и поранешната Југославија, како стручен секретар на сојузот за физичка култура на Македонија и раководител на стручната служба, претседател на Велосипедскиот сојуз на Југославија, тренер на југословенската А репрезентација во велосипедизам, основач на триатлонот во Македонија, иницијатор за обнова на Скопскиот маратон, претседател и основач на триатлон клубот „Софка“, прво генерален секретар, а потоа и претседател на Сојузот на спортови на Скопје, која ја извршуваше сè до неговата смрт. Беше активен член во боксерскиот и велосипедскиот сојуз на Македонија.

Зад себе остави семејство кое чекори по неговите стапки, а тоа е љубовта кон спортот и зачувување на неговото дело во светот на спортот во Македонија.

Во негова чест Македонскиот Олимписки Комитет ќе одржи комеморација утре во конференциската сала на СЦ „Јане Сандански“ во 13 часот.

Погpeбот ќе биде во среда на градските гpoбиштата Бутел, во капела од 12 часот.

Следна вест: 50 годишен билочанец е во притвop: Допирал мало летник по телото, па го принудувалл и тој да го допира.

На 25.09.2022, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од слобода Т.Ј.(50) од Битола, затоа што претходно во неговиот дом допирал по телото малолет ник од Битола и го принудил и тој него да го допира.

По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.