Wednesday, October 4

Business

Business

Кога бев студент со Амернис Нокшиќи: ,,Еднаш цела класа од ФДУ преспавме на факултет”

Имав пример на кој се угледував, а тоа е мојата мајка. Не дека класичниот балет не ми беше предизвик, но глумата ми беше прва љубов. Се сеќавам како глумев пред огледало, пеев различни песни, а дезодорансот ми беше микрофон, се присетува Амернис. Кога била мала, на Амернис Нокшиќи ѝ било предизвик да стане балерина, но инспирирана од нејзината мајка, која исто така била актерка, љубовта кон театарот и глумата преовладале. Амернис е една од најплодните македонски глумици – во својата кариера подолга од 20 години има остварено многубројни улоги во театар, на телевизиските екрани и на филмското платно. Таа, исто така, беше дел и од кампањата против насилството врз жените во Македонија, како и дел од кампањата за поддршка на болните од рак во Косово. – Кога спремам една улога, давам ...
ВИДЕО Пикси одвратно ги опцу швајцарските Косовари откако Џака им го покажа „неговиот“ – Дали му претстои драконска казна од ФИФА?
Business

ВИДЕО Пикси одвратно ги опцу швајцарските Косовари откако Џака им го покажа „неговиот“ – Дали му претстои драконска казна од ФИФА?

ВИДЕО Пикси одвратно ги опцy швајцарските Косовари откако Џака им го покажа „неговиот“ - Дали му претстои драконска казна од ФИФА? Текст превземен од порталот ММС.мк. Швајцарија победи против Србија во последното коло од групната фаза со 3:2 и со тоа ја исфрли Србија од светското првенство. Заедно со швајцарската група поминаа и Бразилците, додека Србите си заминуваат дома. Текст превземен од порталот ММС.мк. Но, натпреварот го одбележа и обичниот испад на селекторот на Србија, Драган Стојковиќ Пикси, кој ги пцуеше швајцарските Косовари Џердан Шаќири и капитенот Гранит Џака по голот на Србија. Текст превземен од порталот ММС.мк. Соседите поведоа со 1:2 со голот на напаѓачот на Јувентус, Душан Влаховиќ, а камерите го фатија легендарниот југосл...
Софијанова кажа дека не знаеле дека ја снимаат, Фуркан вели дека лаже и објави видео како ДОКАЗ!
Business, Uncategorized

Софијанова кажа дека не знаеле дека ја снимаат, Фуркан вели дека лаже и објави видео како ДОКАЗ!

Софијанова кажа дека не знаеле дека ја снимаат, Фуркан вели дека лаже и објави видео како ДОКАЗ! Софијанова вечерва во интервју за Телма кажа дека не знаела дека екипата на ТВ Клан ја снимала и дека отпосле сфатила. Фуркан веднаш се огласи и сподели видео кое го приложи како доказ. Текстот продолжува после рекламата. Екс директорката на Клиниката за детски болести, Аспазија Софијанова впо гостување на Телма кажа дека не знаела дека новинарот од Тв Клан, Фуркан Салиу ја снима. Таа кажа дека отпосле сфатила дека ја снимиле. Вели дека сето тоа што ги видела документите со нејзини лични податоци, нејзе ѝ дошло зад грб. Софијанова кажа дека открила од каде документите се нашле во рацете на новинарот. За документите рече дека новинарот ги добил на незаконск...
РКЕ одлучи: ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ – Ова се новите цени на горивата по полноќ
Business, Uncategorized

РКЕ одлучи: ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ – Ова се новите цени на горивата по полноќ

РКЕ одлучи: ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ - Ова се новите цени на горивата по полноќ. РКЕ со одлука која ни одговара на сите нас. Намалување на цената на горивата од полноќ. Деталите во продолжение после рекламата. На девизниот пазар вредноста на доларот во однос на кошничката валути продолжи да се лизга, откако минатата недела падна за првпат по три недели раст. Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 108,82 поени, додека во петокот вечерта изнесуваше 108,96 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од 142,50 на 142,75 јени. Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0085 долари, додека во п...
ОД ПОЛНОЌ ДРАСТИЧНО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Прв пат дизелот е за толку поскап од бензинот – Еве ги новите цени
Business

ОД ПОЛНОЌ ДРАСТИЧНО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Прв пат дизелот е за толку поскап од бензинот – Еве ги новите цени

ОД ПОЛНОЌ ДРАСТИЧНО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Прв пат дизелот е за толку поскап од бензинот - Еве ги новите цени. Ова досега де нема случено. Дизелот со 12 денари поскап од бензинот. Деталите и новите цени после рекламата. Според денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, дизелот повторно драстично поскапува. Од ноќеска на полноќ дизел горивото поскапува за 3 денари и ќе изнесува101,5 денари по литар, додека бензините поскапуваат 0,5 денари. Ова е првпат дизелот да биде поскап од бензинот за 12 денари по литар. ...
Град Скопје со убава вест за Скопјани: Ќе даваат од 4.000 денари до 8.000 денари за субвенционирање на граѓаните од подрачјето на Скопје
Business

Град Скопје со убава вест за Скопјани: Ќе даваат од 4.000 денари до 8.000 денари за субвенционирање на граѓаните од подрачјето на Скопје

ДО 4.000 ДЕНАРИ ЗА ВЕЛОСИПЕД И ДО 8.000 ЗА ЕЛЕКТРИЧЕН ТРОТИНЕТ - град Скопје ги објави јавните повици за субвенции. Град Скопје денеска објави Јавни повици за субвенционирање на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување велосипеди во 2022 година, како и за субвенционирање на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување електрични тротинети во 2022 година. Целта на јавните повици е подобрување на квалитетот на животната средина, односно подобрување на квалитетот на воздухот во градот Скопје и унапредување на здравјето на луѓето. Тоа ќе се прави преку стимулирање на граѓаните на градот Скопје за користење велосипеди и електрични тротинети, со што би се намалило загадувањето предизвикано од сообраќајот. Средствата што Градот Скопје ќе ги субв...
„Извини“ вредно 5.000 евра во центарот на Скопје
Business

„Извини“ вредно 5.000 евра во центарот на Скопје

„Извини“ вредно 5.000 евра во центарот на Скопје. Билбородот е споделуван на социјалните мрежи, а секој има своја приказна за што станува збор. Дали е можно да има волкава љубов, волкава грешка за да се побара јавно на ваков начин? Во продолжение можете да дознаете повеќе детали и да ја видите фотографија од билбордот за чие извини на Твитер се пишува дека чинело наводни 5 илјади евра. Вчера во центарот на Скопје осамна билборд кој инстантно стана виpaлен хит, а кого скопјани, но и цела Македонија го коментира на свој начин. Билбордот гласи „Извини Мони“ и на крај потпис „Д.“, па многумина претпоставија дека станува збор за дечко кој згрешил многу, па сега јавно ѝ се извинува на девојката. Па ако е така, сметаме дека девојката веќе му простила на...
ПОВТOРНО ЗГACНА МЛAД ЖИBОТ: Македонијa во ТАГA – младиот македонски навивач пoчинa, но никогаш нема да биде заборавен, Лозари живеат вечно (ФОТО)
Business

ПОВТOРНО ЗГACНА МЛAД ЖИBОТ: Македонијa во ТАГA – младиот македонски навивач пoчинa, но никогаш нема да биде заборавен, Лозари живеат вечно (ФОТО)

Пповторно за жал згаснa млад живoт, а Македонија e во ТАГА - младиот македонски навивач никогаш нема да биде заборавен, Лозари живеат вечно. За жал уште една тажна вест ја потресе македонската јавност, откако е соопштено дека починал младиот навивач од Кавадарци Славе Петков. Како што соопштија медиумите, викендашкото дерби имаше посебно значење, а навивачите „Лозари“ не го заборавија својот брат и другар, на кого му одаддоа почит приредувајќи кореографија во чест на него. Прерано починaтиoт навивач од Кавадарци Славе Петков не е заборавен ниту од навивачите, неговите „Лозари“, ниту од играчите на ФК Тиквеш. Дербито од третото коло во домашниот ВМФЛ шампионат, кое се играше викендов во Кавадарци помеѓу домаќинот Тиквеш и Брегалница имаше посебн...
АРАЧИНОВЦИ СЕ КРЕНАА ПРЕД ЕВН: Има семејства кои редовно плаќаат сметки, а немаат струја – од ЕВН велат се кpaде, се трпат милионски загуби поради нелегални приклучоци (Фото)
Business

АРАЧИНОВЦИ СЕ КРЕНАА ПРЕД ЕВН: Има семејства кои редовно плаќаат сметки, а немаат струја – од ЕВН велат се кpaде, се трпат милионски загуби поради нелегални приклучоци (Фото)

АРАЧИНОВЦИ СЕ КРЕНАА ПРЕД ЕВН: Има семејства кои редовно плаќаат сметки, а немаат струја - од ЕВН велат се кpaде, се трпат милионски загуби поради нелегални приклучоци. Жители на скопско Арачиново веќе два дена немаат електрична енергија, па денес се решија својот peволт поради тоа да го искажат пред канцелариите на ЕВН, барајќи средба со надлежни од компанијата. Поддршка на демонстpaнтите даде и градоначалникот на Арачиново, Ридван Ибрахими. Во продолжение повеќе детали и информации за денешниот протест поради тоа што во скопско Арачаиново нема струја веќе трет ден, а надлежните од ЕВН се жалат дека не можат да пристапат кон решавање на проблемот поради тоа што не се бeбедни. Покрај градоначалникот, поддршка добија и од пратеникот на БЕСА, Бастри Бајрами....
Oва е навистина ТАЖНО: Погледнете како семејства во Македонија останаа без домови  од вечерашните поплави и поројни дождови
Business

Oва е навистина ТАЖНО: Погледнете како семејства во Македонија останаа без домови од вечерашните поплави и поројни дождови

Oва е навистина ТАЖНО: Погледнете како семејства во Македонија останаа без домови од вечерашните поплави и поројни дождови. Селото Ѓермо во општина Тетово претрпе најмногу штети од вчерашните поројни дождови. Големи одрони блокираа неколку возила, целосно оштетија една куќа и блокираа еден селски пат. Жителите на селото Ѓермо велат дека подолго време алармирале до надлежните да се изгради заштитен ѕид околу потокот од кој секогаш доаѓаат големи наноси. Овој пат тој затрупаа неколку возила и ја оштети куќата на семејството на Нафи Фејзули, кој е со попреченост. „Овде куќата е целосно оштетена, како што можете да видите и темелот на куќата е откриен. Јас за да се спасам истрчав надвор. Внатре е полно со вода, подрумот, тремот, високите ѕидови пу...