Thursday, October 5

BOHPEДНА ВЕСТ: Турското тло не престанува да се тресе – Нов силен земјотрес вечерва!

BOHPEДНА ВЕСТ: Турското тло не престанува да се тресе – Нов силен земјотрес вечерва!

Деталите во продолжение после рекламата.

Земјата во Турција не престанува да се тресе, вечерва регистриран нов силен земјотрес.

Нов силен земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди централниот дел на Турција.

Епицентарот на земјотресот бил на седум километри од градот Гоксун, на длабочина од десет километри.

Засега нема информации за евентуални нови жртви и материјална штета.

Да потсетиме, посилен земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди Романија.

Овој земјотрес беше почувствуван и во Србија како и во Хрватска.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *