Saturday, September 23

Blog

Business

Кога бев студент со Амернис Нокшиќи: ,,Еднаш цела класа од ФДУ преспавме на факултет”

Имав пример на кој се угледував, а тоа е мојата мајка. Не дека класичниот балет не ми беше предизвик, но глумата ми беше прва љубов. Се сеќавам како глумев пред огледало, пеев различни песни, а дезодорансот ми беше микрофон, се присетува Амернис. Кога била мала, на Амернис Нокшиќи ѝ било предизвик да стане балерина, но инспирирана од нејзината мајка, која исто така била актерка, љубовта кон театарот и глумата преовладале. Амернис е една од најплодните македонски глумици – во својата кариера подолга од 20 години има остварено многубројни улоги во театар, на телевизиските екрани и на филмското платно. Таа, исто така, беше дел и од кампањата против насилството врз жените во Македонија, како и дел од кампањата за поддршка на болните од рак во Косово. – Кога спремам една улога, давам ...
Анастасија скршена од болка, по трагедијата се одлучи на ваков чекор
Uncategorized

Анастасија скршена од болка, по трагедијата се одлучи на ваков чекор

Тажна вест во семејството Ражнатовиќ Анастасија Ражнатовиќ е недостапна на социјалните мрежи. По веста која ја објави нејзиниот сакан за загубата на нивното неродено бебе, пејачката годеактивираше својот профил на Инстаграм. Младата Анастасија, која на Инстаграм профилот има над 1 милион следбеници, го ставила својот профил во мирување, веројатно поради потребата да е недостапна за јавноста во овие тешки моменти за неа. Извор: Нов лист...
СО МЕРЦЕДЕС ЈА „ПОКОСИ“ МЛАДАТА ДОКОТОРКА: Силна порака ја расплака БиХ, „Дали знаеш како се станува доктор на 25 години?“
Uncategorized

СО МЕРЦЕДЕС ЈА „ПОКОСИ“ МЛАДАТА ДОКОТОРКА: Силна порака ја расплака БиХ, „Дали знаеш како се станува доктор на 25 години?“

Навраќаат реакциите за трагичната сообраќајна несреќа која ја потресе Босна и Херцеговина, во која животот го загуби младата докторка Азра Спахиќ, а тешко повредена Алма Суљиќ. Една од реакциите е на политичарот од Зеница Иван Петровиќ. „Дали знаете како се станува доктор со помалку од 25 години?! Со уживање во детските игри само до поаѓање во прво одделение во основно училиште. А следните 19 години од најубавата младост ги поминувате со книги, макотрпни студии и истражувања од утро до вечер и од ноќ до зори. Ненаспаност и често физички и психички исцрпени. Страдате од огромен стрес поради вашите и очекувањата на оние околу вас. Се борите со глад, бидејќи понекогаш немате време ни да јадете. Ги пропуштате повеќето од вообичаените излегувања и забави со вашите врсници. Добивате ...
Трагедија: Паднал со тракторот во канал, загина маж
Uncategorized

Трагедија: Паднал со тракторот во канал, загина маж

Трагедија: Паднал со тракторот во канал, загина маж На 28.05.2023 во 17.20 часот било пријавено дека на локален пат во с.Тромеѓа, кумановско, трактор управуван од малолетничка од с.Тромеѓа излетал од патот и паднал во канал. На местото на несреќата починал сопатникот М.С.(63) од с.Младо Нагоричане, а од страна на лекар од Итната медицинска помош констатирана била смрт. Со телесни повреди се здобила малолетничката, констатирани во Општата болница Куманово. Извршен бил увид од Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Куманово. ...
3 годишно дете избодено до СМРТ: Таткото го држел своето дете во раце додека друг маж го нападнал на улица во Чешка
Uncategorized

3 годишно дете избодено до СМРТ: Таткото го држел своето дете во раце додека друг маж го нападнал на улица во Чешка

3 годишно дете избодено до СМРТ: Таткото го држел своето дете во раце додека друг маж го нападнал на улица во Чешка Дете е избодено до смрт при расправија меѓу двајца мажи на улица во чешкиот град Мост, соопшти полицијата. Полицијата ги приведе учесниците во инцидентот. CNN Prima News објави дека таткото го држел своето дете во раце кога друг маж го нападнал. Очевидец изјави за телевизијата дека осомничениот маж го прободел детето право во вратот. Момчето имало 3 или 4 години, пишуваат медиумите. Убиството се случи недалеку од центарот на Мост, индустриски град со околу 65.000 жители на северозападот на Чешка. ...
ВИДЕО: Американец им помагал на патки да го поминат патот, налетал автомобил и го усмртил
Uncategorized

ВИДЕО: Американец им помагал на патки да го поминат патот, налетал автомобил и го усмртил

Маж од Калифорнија загинал откако бил удрен од автомобил, а непосредно пред несреќата му помогнал на семејство патки да го преминат патот, соопшти локалната полиција, пренесе Си-Ен-Ен. Видеото можете да го погледнете ОВДЕ(клик ТУКА) Кејси Ривара (41) го напуштил своето возило и им помогнал на патките да го преминат патот пред да го удри тинејџер возач во Роклин, околу 25 милји североисточно од Сакраменто, соопшти полицијата. Еден сведок, Самер Петерсон, изјави за локалната соработничка на CBS News дека нејзините деца биле сведоци на несреќата. „Тие рекоа: Тоа е толку слатко. Тоа е толку убаво од него. А потоа одеднаш го удри автомобил“, раскажува таа што се случило....
„Се молевме да оздрави до последен момент ама ни замина“ – Почина Ферус Мустафов, погребот по негова желба во Штип
Uncategorized

„Се молевме да оздрави до последен момент ама ни замина“ – Почина Ферус Мустафов, погребот по негова желба во Штип

„Се молевме да оздрави до последен момент ама ни замина“ – Почина Ферус Мустафов, погребот по негова желба во Штип По кусо боледување ноќеска почина кралот на ромската музика, Ферус Мустафов(72). Веста за неговата смрт рано утрово ја дознале и членовите на неговото семејство, кое низ солзи за ММС ни раскажа дека сите се молеле за неговото здравје, што побргу да се разбуди од кома и да излезе од болница. -Починал ноќеска, нам лошите вести утрово ни ги кажаа. Скршени сме од болка, сите се надевавме дека ќе оздрави и ќе ни се врати, но за жал ни замина. Пред некој ден ни рекоа дека малку е подобар и затоа се надевавме дека сепак се ќе биде во ред, низ солзи за ММС рече неговата сопруга Јелена. Ни кажа и дека по негова желба погребот ќе биде во Штип, каде е роден и каде последните ...
Страшно семејно насилство: Ја нападнал сопругата, децата гледале – на крајот монструмот го расекол бебето со стакло
Uncategorized

Страшно семејно насилство: Ја нападнал сопругата, децата гледале – на крајот монструмот го расекол бебето со стакло

Страшно семејно насилство: Ја нападнал сопругата, децата гледале – на крајот монструмот го расекол бебето со стакло 40-годишен маж од Бечмен, Србија е уапсен поради сомнение дека вербално и физички ја нападнал сопругата. Се сомничи дека тој вчераутро во куќата во Бечмен по расправија со сопругата (38) во присуство на малолетни деца почнал да ја навредува, а потоа и да и се заканува. По заканите физички ја нападнал сопругата туркајќи ја и стискајќи ја со раце. Во алкохолизирана состојба отишол кај поранешната сопруга (32) во Бољевци, каде почнал да ја малтретира. Ја удрил по глава и и се заканил дека ќе ја убие, пренесуваат српските медиуми. Осомничениот ја нападнал и мајката на поранешната сопруга, која се обидела да ја заштити нејзината ќерка. Тој ја удрил со стол по ...
„Андреј е единец, не знам родителите како ќе ја преживеат загубата“ – Кои се момчињата што загинаа во сообраќајка во Италија?
Uncategorized

„Андреј е единец, не знам родителите како ќе ја преживеат загубата“ – Кои се момчињата што загинаа во сообраќајка во Италија?

„Андреј е единец, не знам родителите како ќе ја преживеат загубата“ – Кои се момчињата што загинаа во сообраќајка во Италија? Андреј Китановски, Златко Стоиловски и Влатко Илиев се момчињата кои вчера вечерта во Италија во сообраќајна незгода ги загубија животите. Андреј и Златко се од Македонска Каменица, додека Влатко е од виничкото село Пекљани. ММС стапи во контакт со некои од нашите иселеници во вој дел на Италија, кои се шокирани од трагедијата во која загинале нивни блиски пријатели и роднини. Според нивните информации, Влатко е татко на две малолетни дечиња и во Италија доаѓал на привремена работа. Тој пред две недели заминал да работи сезонски. -Така правеше, повремено, сезонски доаѓаше. Беше добро дете, израснал како сирак, заедно со неговите две сестри. Потоа се ...
ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА ЈА ПОТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА: Тројца македонци загинаа во сообраќајна несреќа во Италија
Uncategorized

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА ЈА ПОТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА: Тројца македонци загинаа во сообраќајна несреќа во Италија

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА ЈА ПОТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА: Тројца македонци загинаа во сообраќајна несреќа во Италија Тројца македонски и еден италијански државјани загинаа синоќа во сообраќајна несреќа во Ница, јави италијанскиот медиуми „Ла Воче ди Асти“. Според медиумот, до несреќата дошло кога возилото во кое се наоѓале тројцата македонски државјани на возраст од околу 30 години, се судрило со автомобил со кој патувал 23-годишниот Италијанец од местото Асти во северозападна Италија. Истрагата за причините за несреќата е во тек, а на местото на настанот увид извршиле припадници на сообраќајната полиција. Извори од полицијата во Асти за медимиуот изјавиле дека засега немаат детели за сообраќајната несреќа, но дека „со сигурност само знаат“ дека станува збор за фронтален судир....