Saturday, September 23

6 омилени јадења на Јосип Броз Тито: Секој ГОТВАЧ во Југославија морал да знае КАКО да ги подготви во секоја прилика

6 Омилени јадења на Јосип Броз Тито: Секој ГОТВАЧ во Југославија морал да знае КАКО да ги подготви во секоја прилика.

Секој готвач во поранешна Југославија многу добро знаеше што сака да јаде Маршалот. За Јосип Броз Тито се подготвувале само врвни, гурмански јадења.

Ви носиме рецепти за 6 омилени јадења на Јосип Броз Тито, човек кој меѓу другото бил и голем гурман.

1. Вишеградска зелка
Потребни ви се: 800 гр свежа зелка, 800 гр говедско стомаче, 100 гр црвен кромид, 100 гр бугарска пиперка, 200 гр компири, 200 гр домати, еден куп магдонос, 40 гр сол, зрна бибер, 2 ловорови листови, чаша бело вино, две – три лажици масло.

Подготовка: Една главица свежа зелка исечкајте ја на осум кришки. Јагнешкото стомаче исечкајте го на големи коцки и ставете го во соодветно тенџере. Врз месото ставете ја зелката, главица црвен кромид исечкана на кришки, 2 големи пиперки исечкани на коцки, 4 компири исечени по должина, 2 помали домати на кришки, крупно исечкајте еден куп магдонос и додадете сол, бибер, ловоров лист. , бело вино и малку масло.

Додадете вода за да ги покрие состојките и варете нежно два часа. Послужете во садот во кој се вареше садот.

2. Печени штрукли
Ќе ви требаат: за тестото: 400 гр брашно, 1 јајце помалку, масло, путер, сол;
за фил: 1 кг свежо сирење, 2 јајца, 200 гр путер; за прелив: две чаши слатка павлака

Подготовка: Измешајте брашно со јајце, додадете сол, малку масло, малку путер и малку топла вода. Тестото е готово кога веќе нема да се лепи на површината. Премачкајте го со масло и оставете го околу 30 минути. Расукајте ги тенките кори.

Растопете го путерот и посипете го валаното тесто. На килограм сирење додадете 2 јајца и малку сол. Измешајте го сирењето и премачкајте го врз развлечените кори. Преклопете го тестото и искористете го дебелиот раб на чинијата за да исечете штрукли долги 6 см.

Во 3 литри зовриена солена вода се ставаат штраклате и се варат 15 минути. Ставете во огноотпорен сад. Слатката павлака прелијте ја врз штруклите и печете во рерна околу 20 минути додека не порумени.

3. Варено говедско месо
Потребни ви се: 1 кг говедско месо (гради), 100 гр моркови, 100 гр магдонос, 50 ​​гр целер, 1 мала главица кромид, ловоров лист, бибер, сол

Подготовка: Тито барал говедското месо да се подготви на овој начин. Исечете килограм месо од говедски гради на два еднакви дела. Месото ставете го во зовриена вода, додадете морков, 2 корења магдонос со средна големина, парче целер и мал неизлупен кромид, ловоров лист, бибер и сол.

Покријте и варете 30 минути. Во сад ставете го најубавото парче месо, прелијте го со супа, додадете морков и целер и послужете со рен и сенф. На Тито му се допаѓаше месото недоволно варено.

4. Дубровник кастрадина
Потребно е: 1 кг суво овчо месо, 1 кг раштан или зелка, 1 кг компир, 1/2 дл маслиново масло, зачини.

Подготовка: Во тенџере од 5 литри ставете парчиња овчо месо, покријте ги со вода и варете половина час. После тоа, додадете крупно исечен раштан, компири и маслиново масло. Гответе уште половина час. Додадете зачини и чаша бело вино.

5. Костур во смедеревски стил
Потребни ви се: 1,5 кг шницли (пет парчиња), 3 дл масло, 2 дл бело вино, бибер, сол, феферони, 1 кг црвен кромид, 2 главици црвен кромид

Подготовка: На масло пропржете ги шницлите од двете страни и ставете ги во огноотпорен сад. Кромидот се пропржува на маснотии додека не порумени, а потоа се додава приготвеното дуље, бибер, сол и една лута пиперка и се вари околу половина час.

Кога ќе биде готово, прелијте го врз седалото, додајте чаша вино и ставете ја во рерна на 200 степени да се пече околу 10 минути. Како прилог послужете ориз на пареа и зелена салата. Послужете веднаш, штом ќе го извадите од рерна.

6. Чорба од зеленчук
Ќе ви требаат: 200 гр кромид, 200 гр моркови, 200 гр целер, 500 гр домати, 200 гр пиперка, 50 гр масло.

Подготовка: Зеленчукот исечкајте го на парчиња, доматите исечете ги на половина. Загрејте го маслото и пржете го кромидот додека не порумени. Додадете го остатокот од зеленчукот. Гответе околу 30 минути на средна топлина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *