Friday, December 1

13 СИТУАЦИИ ВО КОИ Е ПОТРЕБЕН ВАЗЕЛИН: Не сте ни свесни колку е ефикасен, ќе заштедите многу пари

Вазелинот се користи повеќе од 150 години, а порано беше незаменлив во домаќинството

Многумина не знаат во кои ситуации можат да користат вазелин и колку е ефикасен.

1. Долготраен мирис на парфем
Пред да го испрскате омилениот парфем, намачкајте малку вазелин на местото што ќе го испрскате. Парфемот нема да испари толку брзо како порано.

2. Совршени веѓи
Доколку имате бестрашни веѓи, односно влакна кои постојано се движат и ви ги бушават веѓите, намачкајте на нив многу тенок слој вазелин и веѓите ќе ви бидат послушни, пишува Фемина.

3. Испукани усни
Вазелинот е еден од најдобрите хидратантни средства, па можете слободно да го користите како етикета. Вашите усни ќе бидат негувани, хидрирани и сензуални.

4. Убави долги трепки
Доколку сакате трепките да ви бидат долги и негувани, користете стара четка за маскара која претходно сте ја измиле од траги од стара маскара и нанесете тенок слој вазелин на трепките. Повторете ја оваа постапка неколку дена по ред, промената е загарантирана.

Забелешка: прво отстранете ја шминката од очите.

5. Ја потрошивте целата шминка
Се подготвувате за излегување, но заборавивте дека го потрошивте омилениот кармин или сенка за очи. Измешајте ги преостанатите трошки од шминка со малку вазелин и нанесете на лицето, никој нема да ја забележи разликата.

6. Меки стапала
Вазелинот е одличен за нега на испукана кожа воопшто, а доколку го имате овој проблем со кожата на стапалата, вазелинот е вистинското решение за вас. Совет е да носите чорапи кога го нанесувате за да остане на кожата што е можно подолго.

7. За отстранување на шминката
Доколку имате чувствителна кожа и реагирате на средства за отстранување шминка, вазелинот е вистинското решение за вас. Овој производ не само што нема да ви предизвика реакција, туку е одличен и за вадење шминка која не се вади така лесно.

8. По депилација
Кожата ви е црвена и иритирана по депилацијата, намачкајте го иритираното место со вазелин и оставете го да се впие. Црвенилото ќе исчезне многу брзо.

9. Испуkaaни краеви
Ако вашата коса е подготвена за потстрижување и ја оставате да расте и не сакате да ја менувате должината, вазелинот е решението. Намачкајте ги краевите со малку вазелин за да ги покриете раздвоените врвови додека не сте подготвени за нова фризура.

10. Дамки од шминка
Случајно си добил кармин на облеката. Нанесете малку вазелин на дамката и истријте ја, дамката веднаш ќе исчезне.

11. Дамки од фарба за коса
Се офарбавте, но и половина од лицето го обоивте во нова боја на коса. Нанесете малку вазелин на извалканите места и нежно тријте додека не се откине бојата.

12. Ставање обетки
Ако понекогаш ве боли ставањето и вадењето на обетките, намачкајте ги дупчињата со малку вазелин и болката ќе помине.

13. Потив бори
Со помош на вазелин можете сами да направите фантастичен крем против брчки користејќи го овој рецепт:

За што друго се користи вазелинот?
Вазелинот го спречува оштетувањето на кожата предизвикано од ветерот, ја ублажува псориј азата, кожните алергии, треските, егземите, хемороидите, ги отстранува вошките, се користи како интимен лубрикант (тоа мора да го знаете), за третман на венерични заболувања на кожата, спречува крварење од носот и може да се користи и за да се спречи вдишување на полен од воздухот ако се нанесува на ноздрите.

Може да се користи како заштитно средство при бојадисување, за да се спречи бојата, лакот, маснотиите или маслото да навлезат на кожата или на чувствителна работна површина.

Може да се користи за отстранување на гума за џвакање од косата, отстранување на премногу тесни прстени од прст или отстранување на шминката.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *