Saturday, September 23

Ја нарекуваа НАЈГРДАТА ЖЕНА НА СВЕТОТ, а таа на својот изглед гледаше како на БЛАГОСЛОВ: Денес е една од најпознатите МОТИВАЦИСКИ ГОВОРНИЦИ

Ја нарекуваа НАЈГРДАТА ЖЕНА НА СВЕТОТ, а таа на својот изглед гледаше како на БЛАГОСЛОВ: Денес е една од најпознатите МОТИВАЦИСКИ ГОВОРНИЦИ

На 17-годишна возраст, Лизи Веласкез (28) од Остин, Тексас нашла видео на YouTube во кое се гледа себеси и неколку навредливи коментари. Ја окарактеризираа како „најгрдата жена на светот“.

Иако во животот е навикната на навреди и осудувања за својот изглед, таа открива дека и било многу тешко и погубно додека го гледала видеото. Сепак, таа рече дека сепак го гледа како „благослов“ – „Тоа е најголемиот благослов што можев да го добијам“. Таа вели дека била „уништена“, но сега го претворила искуството во позитивно поради нејзината тага.

– Беше толку тешко, гледајќи наназад во тоа време, веројатно многу потиснав затоа што бев толку повредена и уништена, но да знаев кои се тие луѓе, веројатно ќе ги прегрнев што ми дадоа еден од најголемите благослови што можев да ги барам“, изјави таа за „Добро утро Британија“.

– Сфатив дека сите дојдовме во оваа земја со причина. За среќа, успеав да тргнам по позитивен пат и да ја претворам мојата ужасна ситуација во нешто многу поубаво.

Активистката има редок Марфанов синдром и липодистрофија, ретко генетско нарушување што и дава стар изглед. Тоа влијае на нејзиното лице, мускулниот тонус, мозокот, срцето, очите и коските, а исто така ја спречува да добие телесни масти – што значи дека има само 28 килограми.

Нејзиниот говор „Како се дефинираш себеси“ за позитивна слика за телото е прегледан повеќе од 54 милиони пати. Снимила и документарен филм за нејзиниот живот и успех како мотивациски говорник.

Но, таа призна дека како тинејџерка на почетокот била длабоко повредена од видеото.

„Кога го најдов тоа видео, имав 17 години. Бев во средно училиште и се обидував да сфатам што ќе правам кога ќе дипломирам.

„Мислам дека ако се ставиш во моја кожа, без разлика дали имаш слична состојба или не, ако ти кажат дека си одвратен и грд и дека треба да ставиш крај на животот, веднаш ќе знаеш како се чувствував во тоа време.

Луси изјавува дека не сака да гледа назад и нема да дозволи видеото да ја дефинира. Таа најде начин да гледа позитивно на сето тоа. Таа сфати дека повредените луѓе ги повредуваат другите луѓе.

„Можеби немаат алатки за да се изразат на позитивен начин. За жал, повредуваат други луѓе, без разлика дали тоа е онлајн или лично, и веднаш се чувствуваат како „дојдов до нив“.

Лизи реши да се промени, отвори свој канал на YouTube. Таа е еден од најголемите мотивациони говорници на денешницата. Ги поддржува другите да се чувствуваат добро во своја кожа.

Водителките Шарлот Хокинс (Шарлот Хокинс) и Бен Шепард (Бен Шепард) беа импресионирани од неверојатната позитивност на Лиза, нарекувајќи ја „инспирација“, пишува Новости.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *