Saturday, September 23

Чудо во пеколот: Момче 10 дена старо извлечено живо од урнатините – Половина живот го поминал заробен во срушена зграда!

Чудо во пеколот: Момче 10 дена старо извлечено живо од урнатините – Половина живот го поминал заробен во срушена зграда!

Момче по име Јагиз, старо само десет дена, е извлечено од урнатините на зграда во турската провинција Хатај на југот на земјата.

Спасувачите кои го извлекле бебето веднаш го завиткале во термо ќебе. На фотографиите кои го обиколија светот може да се види и неговата расплакана мајка, која спасувачите ја изнесоа на носилки поради можна повреда на кичмата.

Не се знае здравствената состојба на мајката и бебето, ниту како успеале да преживеат во урнатата зграда.

Градоначалникот на Истанбул, Екрем Имамоглу, чии тимови се вклучени во спасувањето на луѓето затрупани во урнатините предизвикани од разорниот земјотрес во понеделникот, на Твитер објави дека бебето и мајката се извлечени од урнатините во Самандаг.

Според медиумите, малиот Јагиз половина од животот го поминал во урнатините.

Земјотресот кој однесе повеќе од 21.000 животи се случи во понеделникот на 6 февруари. Момчето се родило на крајот на јануари или на самиот почеток на февруари, а со оглед на тоа што неколку дена по раѓањето бил во болница со мајка си, можеби првиот ден го зафатила најголемата природна катастрофа што ја погодила Турција откако пристигнал во својот дом.

Видеото можете да го погледнете ОВДЕ(клик ТУКА)

Да потсетиме, повеќе од 21.000 луѓе загинаа, а најмалку 78.124 беа повредени во разорниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија.

Спасувачите се во трка со времето за да ги извлечат преживеаните од урнатините на зградите.

Властите соопштија дека околу 6.500 згради се урнале во Турција, а многу се оштетени во зоната на земјотресот, која погоди околу 13 милиони луѓе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *