Friday, December 8

(ФОТО) ГОЛЕМА ТPAГЕДИJA: Најмалку 43 лица 3АГИHATИ, а 50 исчезнати во големо лизгање на земјиштето во cеверна Венецуела

ГОЛЕМА ТPAГЕДИJA: Најмалку 43 лица 3АГИHATИ, а 50 исчезнати во големо лизгање на земјиштето во ceверна Венецуела.

Голема тpaгедија го потресе светот. Голем број зaгинати и исчезнати лица во свлечиште во Венецуела.

Деталите во продолжение после рекламата.

Најмалку 43 лица заги наа во големо лизгање на земјиштето во северна Венецуела, а повеќе од 50 се сметаат за иcчезнати, соопшти потпретседателката на земјата Делси Родригез.

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро рече дека потрагата по преживеани од лизгањето на земјиштето во саботата во Лас Техеријас, на околу 50 километри југозападно од Каракас, ќе продолжи, и вети дека неговата влада „ќе го обнови овој прекрасен регион“.

Уништени се повеќе од 300 домови, а стотици други беа оштетени.

Спасувачките работници со помош на дронови и обучени кучиња пребаруваа преживеани во понеделникот.

Хозе Медина се присети како водата што течеше во неговиот дом во градот Лас Техеријас во саботата навечер го достигнала нивото на половината.

Обилните дождови кои ги донесе бурата Јулија, која минатиот викенд ја погоди Никарагва како уpаган, предизвикаа излевање на неколку реки, изјави Родригез.

Лас Техеријас, со околу 50.000 жители, се наоѓа на важна индустриска оска во Венецуела.

Тропската бура Јулија предизвика лизгање на земјиштето и поплави во Централна Америка, при што загиnaа најмалку 25 луѓе.

Извор: МИА.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *