Friday, December 1

(ФОТО+ВИДЕО) CTPAШНО HEBPEME ВО СЛОВЕНИЈА: Силен бypeн ветер носел сѐ пред себе

(ФОТО+ВИДЕО) CTPAШНО HEBPEME ВО СЛОВЕНИЈА: Силен бypeн ветер носел се пред себе.

Во последно време и во нашата држава а и во светот секојдневно слушаме за страшни невремиња, поплави, штети, жpтви…

Денес поладнето такво нebpeме се случило во централна Словенија каде што ветрот бил толку силен што носел се пред себе.

Деталите, сликите и видеата можете да ги видите во продолжение после рекламата.

Словенија денеска попладне е погодена од студен бран, што предизвика хаос во централна Словенија. Силен бурен ветер собори дрвја, а во Крањ и Марибор ветерот однесе околу 70 покриви.

Неверојатна снимка од Словенија која во четвртокот попладне ја зафати силно невреме. Налетите на ветрот надминаа 100 километри на час, корнеа дрвја и креваа покриви, превртуваа корпи за отпадоци и дуваа сообраќајни знаци, билборди и градежни материјали низ главниот град на Словенија.

Според податоците на Агенцијата за заштита на животната средина (Арсо), ветерот достигнал брзина од 102 километри на час, што е нов рекорд.

Иако силниот ветер стивна по еден час беснее, во Словенија до петок попладне беше издадено портокалово предупредување за невреме.

Според последните податоци, силниот ветер целосно откорнал повеќе од 70 покриви во областите Крањ и Љубљана. Без покрив останаа љубљанското породилиште и зградата „Интеревропа“. Покривот е откриен на една од станбените згради во центарот на Крањ, во близина на главната автобуска станица.

Роберт Окорн од љубљанската противпожарна единица во 15 часот и 15 минути изјави дека досега имаат 23 интервенции, но ситуацијата од минута во минута се менува.

– Откорнати се претежно покриви и паднати дрвја. Во исто време, сè уште имаме пожар на Дебно врх. Не знам ни колку пожарникари се на терен. Се крена цела Љубљана – ја опиша ситуацијата Окорн. Во 16 часот и 44 минути веќе имале 114 интервенции.

Полициската управа во Љубљана примила многу повици, особено во периодот од 14 до 16 часот. Билборд удрил во мотоциклистот и полесно го повредил. Тие биле информирани за паднатите дрвја, поради што неколку патишта се непроодни.

На улицата Ракушева во Љубљана од градилиште бил однесен гипс картон и удрил во возило и го скршил стаклото. Во незгодата полесно е повреден сопатник во возилото. Случајни минувачи спасиле жена која била полесно повредена од под паднато дрво во паркот во Тиволи, откри словенечката полиција.

– Бидејќи слична ситуација сигурно ќе има и на други места во Љубљана и пошироко, ве молиме за голема претпазливост, толеранција и трпение – велат од претпријатието за комунални услуги.

Службите за итни случаи ги користат сите расположливи средства за отстранување на последиците и враќање на сообраќајот воп нормала. Полицијата апелира на внимателност на патиштата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *