Sunday, December 3

УДPHA BECT: На 96-годишна возраст ПОЧИHA британската кралица Елизабета Втора!

УДPHA BECT: На 96-годишна возраст ПОЧИHA британската кралица Елизабета Втора!

Кралицата Елизабета владее со Британија од 1952 година, а оваа година наполни 96 години.

Британската кралица Елизабета Втора почиna денеска во нејзиниот замок Балморал во Шкотска. Цело време била под лекарски надзор.

Лекарите биле загрижени за нејзиното здравје, што го објави и Бакингемската палата. Откако ја прегледале кралицата, нејзините лекари биле загрижени за здравјето на нејзиното височество и препорачале таа да остане под медицински надзор.

Потесно семејство на кралицата било информирано и сите отпатувале во Шкотска пред таа да почиne за да биде со неа.

Таа беше придружувана од принцот Хари и Меган Маркл кои полетаа за Шкотска, како и нејзиниот син принцот Чарлс и вториот внук принцот Вилијам, додека Кејт Мидлтон остана со своите деца во Виндзор.

Таму беа и принцезата Ана, принцот Ендрју.96-годишната кралица неодамна се повлече од виртуелниот совет за тајни, а лекарите ја советуваа да се одмори.

Премиерката Лиз Трус претходно изјави дека „целата земја е длабоко загрижена“ од веста за нејзината бо.лест.

– Моите мисли и мислите на луѓето низ Обединетото Кралство се со нејзиното височество кралицата и нејзиното семејство – рече Трус.

На официјалната страница на кралското семејство осамна црна фотографија од кралицата Елизабета втора која почиna денеска во Шкотска.

На официјалната страница стои дека таа почината мирно попладнево, додека кралот и кралицата Консорт ќе останат во замокот во Балморал вечерва, а утре ќе се вратат во Лондон.

По, ова тие ја сменија и профилната кавер фотографија, како и го ставија грбот на клаското семејство на почетната фотографија на Фејсбук што е дел од протоколот кога ќе почине класки член, особено кралицата.

Што знаеме досега за здравјето на кралицата?

Иако кралицата со години активно се занимава со своите веридби, од минатата година драстично ги намали своите јавни настапи, поточно по cmpтта на нејзиниот сопруг, принцот Филип. Нејзиното височество во последните дваесет години неколкупати ја загрижуваше јавноста поради нејзината здравствена состојба.

Раљица имаше операција за отстранување на ‘рскавицата од левото колено во декември 2003 година. Истата година имала идентична операција само на другата нога. Десет години подоцна, кралицата била хоспитализирана поради проблеми со гастритис, но набрзо целосно закрепнала.

Гласините дека не е се добро со нејзината здравствена состојба се засилија во мај минатата година кога ја пропушти неделната служба поради, како што тогаш беше објавено, исчашување на грбот.

Во октомври истата година, кралицата преноќила во болница затоа што „била на клинички тестови“.

Целата британска јавност беше сериозно загрижена за здравјето на кралицата, кога во февруари годинава беше објавено дека е позитивна на корона виpycот. Елизабета Втора имала благи симптоми слични на грип во тоа време, но продолжила да извршува некои полесни должности.

Откако беше позитивна на kopoна виpycот, кралицата беше принудена да намали или откаже некои настани во неколку наврати.

Таа не присуствуваше на сите нејзини платинести јубилејни прослави во јуни, а го пропушти отворањето на Собранието минатиот месец поради проблеми со патувањето.

запомнете, кралицата Елизабета е на власт од 1952 година, а оваа година наполни 96 години.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *