Saturday, September 23

ТАА МИ УКРАДЕ 30.000 ЕВРА, СЕГА СЛОБОДНО ШЕТA И МИ ГИ ТРОШИ ПАРИТЕ! Шапчанчанката која ја ограби чистачката е очајна: Се заколна дека е чесна

ТАА МИ УКРАДЕ 30.000 ЕВРА, СЕГА СЛОБОДНО ШЕТA И МИ ГИ ТРОШИ ПАРИТЕ. Шапчанчанката која ја ограби чистачката е очајна: Се заколна дека е чесна.

Рада Дабиќ, Шачанка, која ја мачела куќната помошничка С.Е. (46) е во голема неволја и малку „ги губи нервите“ бидејќи по два месеца откако остана без повеќе од 30.000 евра, истрагата за невидена тешка и дрска кражба не може да се тргне од почеток.

– Исказ во полиција дадов само откако ме ограбија и коректно ја водеа истрагата и по три-четири дена ја најдоа и ја уaпсија. Била сослушана, признала дека ги украла парите и била пуштена слободно да оди.

Пари никој не бара, а можеби веднаш ќе се најдеше доколку и беше претресена куќата или пак приведена – револтирана е Рада, пишува Телеграф.

Таа дури неодамна добила покана од обвинителството каде ќе се појави да ја прераскаже својата верзија за настаните, но ќе донесе и документи за докажување на потеклото на големата сума пари. Вели дека бавноста на државните институции секојдневно ја обесхрабрува сè повеќе, особено кога мисли дека парите ќе и се вратат дури по судски постапки, кои можат да траат долго.

-Иако призна дека ги украла парите, таа цело време слободно се шета и ги троши моите пари. Таа имаше добиено време и можеше да го сокрие, а тој веројатно ќе ја научи како да се брани во меѓувреме. Сега може да тврди дека имало помалку пари, може да каже дека земала 10.000 или само 500 евра – додава Рада.

Угледната Шапчанка, која е сопственичка на градинка во овој град, секогаш е под голем притисок кога шета низ градот и кога другарките што ќе ги сретне ја прашуваат за нејзиниот случај и со неверување коментираат дека крадецот е на слобода.

Ја ангажирав да ја чисти куќата по препорака на пријател. Ние двајца бевме во добри односи. И пиевме кафе заедно на денот кога таа ги украде парите. Очигледно сè дрско и непромислено планирала бидејќи знаела дека патувам на одмор. Во приказните се колнеше во својата чесност, па во најмала рака, по признанието, очекував да се појави, да објасни зошто ги земала парите, да се покае, да се извини и да понуди да ги врати парите – продолжува таа.

Според соопштението на полицијата, С.Е. е осомничен за тешка кражба на 30.600 евра и 26.000 динари.

Сите пари беа во плакарот во чанта и сноп кој беше скриен во длабочините. Кога ги изброила парите во нејзината чанта пред да замине на море и сфатила дека од оригиналниот банкарски пакет недостасуваат одредена сума евра и динари, Рада посегнала подлабоко во плакарот каде ги сокрила 30.000 евра кои требало да ги искористи за да ги плати. од станот што го ставила под хипотека. Тогаш сфатила дека била ограбена и за малку ќе се онесвестила. Таа ја задржала својата присебност до тој степен што веднаш го свртела телефонскиот број на полициската станица.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *