Friday, June 2

РКЕ одлучи: ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ – Ова се новите цени на горивата по полноќ

РКЕ одлучи: ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ – Ова се новите цени на горивата по полноќ.

РКЕ со одлука која ни одговара на сите нас. Намалување на цената на горивата од полноќ.

Деталите во продолжение после рекламата.

На девизниот пазар вредноста на доларот во однос на кошничката валути продолжи да се лизга, откако минатата недела падна за првпат по три недели раст.

Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 108,82 поени, додека во петокот вечерта изнесуваше 108,96 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од 142,50 на 142,75 јени.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0085 долари, додека во петокот вечерта беше 1,0045 долари.

Оддалечувањето на еврото од најниското ниво во последните 20 години следеше откако Европската централна банка во четвртокот ги зголеми клучните каматни стапки за агресивни 0,75 процентни поени.

Оддалечувањето на еврото од најниското ниво во последните 20 години следеше откако Европската централна банка во четвртокот ги зголеми клучните каматни стапки за агресивни 0,75 процентни поени.

Цените на нафтата, пак, паднаа по силниот скок во петокот. Утрово цената на барелот на лондонскиот пазар се лизна за 1,3 долари, на 91,55 долари, додека на американскиот пазар барелот поевтини за 1,28 долари, на 85,50 долари.

Цените на акциите пораснаа на азиските берзи, но обемот на тргување беше значително помал од вообичаеното бидејќи неколку земји се затворени поради празници.

РКЕ одлучи: Овие се новите цени на горивата по полноќ:

Состанокот заврши, РКЕ реши бензините и дизелот да поевтини за 1 денар од вечерва по полноќ.

Ова се новите цени на нафтените деривати, кои ќе почнат да важат од вечерва по полноќ:

ЕУРОСУПЕР БС – 95 84,5 ден/л;
ЕУРОСУПЕР БС – 98+ – 87 ден/л;
ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 97 ден/л;
МАСЛО ЗА ГОРЕЊЕ ЕКСТРА ЛЕСНО 1(ЕЛ-1) 93,5 ден/л;
МАЗУТ М-1 HC 51, 5 ден/кг.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *