Friday, December 8

ПРЕТАЖНО: Била водич на туристите: Млада и УБАВА – патниците од автобусот ги откриваат последните зборови на загинaтатa Нина

Била водич на туристите: Млада и УБАВА – патниците од автобусот ги откриваат последните зборови на загинaaтатa Нина

Откако во неделата рано наутро во близина на Лесковац се преврте автобус на превозникот сомбор, полн со туристи кои се враќаа од Грција, неколку патници ја контактираа нашата редакција со тврдење дека ова возило се расипувало и отишло за Грција, а потоа се вратило во Србија.

За потсетување, во неcpеќата загина Нина Ниќифоровиќ (34) од Нови Сад, која била водич на група туристи, а повре дени се 27 патници.

Полицијата вчера соопшти дека на возачот М.Ж му одредила притвooр до 48 часа. (57), по што ќе биде сослушан во Основното јавно обвинителство поради сомнение за сторено тешко кpивично дело против безбедноста во сообраќајот.

Неколку граѓани се јавија во редакцијата на Курир со идентична приказна за автобусот на смртта. Како што наведоа, автобусот од Србија за Грција тргнал во петокот на 19 август, а имало патници од две новосадски туристички агенции.

– Тој автобус во петокот навечер тргна од Србија за Грција. Возеше обиколка на патници за смената од 20 август. Првиот неуспех се случи веќе пред полноќ кај Врање.

Се скрши ременот на моторот. Тогаш возачите повикале локален механичар кој набрзо пристигнал и го заменил појасот, т.е. извадена од клима уредот и инсталирана каде што треба. Автобусот го продолжил патувањето без клима – тврди еден читател и додава дека „од жештината било пекол во возилото, а луѓето се топеле“.

Ангажирале адвокат

Клима уредот само помалку работеше

Вчера контактиравме две туристички агенции чии патници биле во автобусот. Од неколку агенции ни рекоа „дека нивниот адвокат ќе зборува откако ќе заврши истрагата“, а на прашањето дали е вистина дека автобусот се расипал во Србија на 19 август, тие изјавија:

„Не, автобусот не се расипа. Едноставно климатизерот работеше послабо, но тоа не е дефект што треба да го запре автобусот или да предизвика нешто друго. Таа лоша работа на климатизерот беше поправена во Грција, т.е. Сменет е ременот и климата работеше нормално“.

Никој не се јави на телефонскиот број на другата агенција, како и на телефонскиот број на превозникот Сомбор.

– И покрај сето тоа, возачот возел како да нема опасност од нов дефект. Стигнал на својата дестинација Неа Каликратија. Во саботата навечер тој автобус собрал патници од Ханиоти и се упатил назад кон Србија. Автобусот веќе се расипал во сопствената земја, но ништо сериозно не било преземено околу тоа. Најтажно е што почина млада и пријатна девојка – вели патникот кој со тој автобус заминал за Грција.

За тоа дека возилото не работи правилно пишуваат и граѓани во Фејсбук групата „Грчка-група за туристи“, а една жена изјавила дека Нина Ниќифоровиќ била единствената исправна и стручна личност која била повредена.

Од Нови Сад тргнавме на 19 август со задоцнување од 45 минути. Автобусот се расипал кај Врање. Недоџија, црно. Самите возачи се обидуваат да направат нешто со помош на светлото од мобилниот на Нина. Веќе еден час го чекаме мајсторот од Врање. Сите патници се нервозни. Кутрата Нина не теши дека помошта ќе дојде наскоро. Сите три појаси исчезнаа. Така автобусот тргнал без техничка контрола. Дојде мајсторот и го смени еден појас за да може автобусот да продолжи. Останавме без клима – напишала жената и додала дека водичот Нина им се извинила на сите за лошото патување.

– На крајот Нина ни рече: „Благослови, и јас веднаш се враќам со овој автобус. Само да стигнам жив и здрав“. За жал, Нина не се врати. Нека ја чуваат ангелите! Целата група се моли за нејзината душа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *