Friday, December 8

Пол Њуман го имал најдобриот одговр на прашањето како да се остане верен на една жена 50 години!

Пол Њуман го имал најдобриот одговор на прашањето како да се остане верен на една жена 50 години!

БРАК КОЈ ТРАЕ ПЕДЕСЕТ ГОДИНИ Е ИСКЛУЧЕНА КАРАКТЕРИСТИКА. А АКО ПРАШАЊЕТО Е ХОЛИВУДСКИ БРАК, ТОГАШ ПРАШАЊЕТО Е РЕЧИСИ ВЕЧНОСТ.

ПОЛ ЊУМАН И ЏОАН ВУДВОРД БЕШЕ ЗЛАТНАИОТ ПАР НА ХОЛИВУД И ТОЈ ПРЕКАР ИМ ОДГОВАРАШЕ- ОЧИГЛЕДНО БЕА СРЕЌНИ И НИВНАТА ЉУБОВНА ПРИКАЗНА БЕШЕ ПРЕКРАСНА ВО СЕКОЈА СМИСЛА.

Пол Њуман ја запознал убавата русокоса Џоана во 1953 година за време на премиерата на претставата „Пикник“ на Бродвеј.

И таа, ангажирана како замена за главната актерка, веднаш му се допадна на Пол. За жал, имаше еден проблем – тој беше оженет.

Покрај љубовта кон Бродвеј, двајцата имаа уште некои заеднички работи: беа членови на престижното актерско студио „Ли Стразберг“, а по завршувањето на претставата и двајцата се упатија во Холивуд.

Во следните четири години не работеа на истите проекти, туку останаа добри пријатели. Конечно, откако Њуман се разведе од својата прва сопруга во 1957 година, тие беа ангажирани за филмот „Долгото, топло лето“.

Страста што ја имаа еден за друг се врати речиси веднаш и на 29 јануари 1958 година се венчаа.

Самата венчавка, која беше организирана во хотел во Лас Вегас, не беше грандиозна и спектакуларна. Заминаа во Лондон на меден месец.

Во САД, тие го избраа Вестпорт, Конектикат за свој дом и изградија фарма од 18 век таму, што беше нетипично за познатите личности.

Кога Џоан ја прашале за нејзиниот необичен избор на дом, таа одговорила: „Никогаш не сме биле холивудски луѓе и ни се допаѓа овде. Помага и тоа што и двајцата секогаш уживавме во друштвото на едни со други“.

За време на нивниот прекрасен 50-годишен брак, двајцата глумеа во многу филмови заедно. Една од тајните на нивната врска е тоа што никогаш не се лажеле прво себе, а потоа другите за своите слабости, бидејќи признале дека за време на работата на некои филмови имале триење во нивниот брак. Но, почитта и обожавањето што ги имаа еден кон друг им помогнаа да ги надминат сите пречки.

Во јануари 2008 година, оваа преслатка двојка ја прослави својата „златна годишнина“. Ниту тогаш не можеле да ја сокријат насмевката и љубовта, но во јуни истата година дознале лоша вест – на Пол му бил дијагностициран pak на белите дробови. За жал, познатиот актер почиna на 26 септември на 83-годишна возраст.

И кога претходно беше запрашан да ја открие тајната на нивниот долг и среќен брак, Њуман рече: „Се работи за вистинската количина на страст и почит и нетрпеливоста родена од трпението“.

Кога сте заедно толку долго, понекогаш се нервирате еден од друг, но под сето тоа секогаш има љубов и почит“.

А новинарите како новинари, во една прилика го прашале дали некогаш и бил неверен на Јоана, на што тој одговорил: „Зошто да се лажам со хамбургери кога имам бифтек дома?“.

Брилијантна и за чудо среќно до крајот на животот, оваа љубовна приказна се заснова на принципи кои даваат одлична лекција за сите нас – без разлика дали сме познати или не.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *