Friday, December 1

Овој човек им подари МИЛИОНИ ЕВРА на своите пријатели и отиде да живее во ШУМА! Ова е неговата приказна (ВИДЕО)

Овој човек им подари МИЛИОНИ ЕВРА на пријателите и отиде да живее во ШУМА! Ова е неговата приказна (ВИДЕО).

Селото Кокочак во паркот на природата Папук речиси и да не постои на картата.

Во Кокочак до неодамна живееле само пет лица. И тогаш, на изненадување на сите, Никола Бориќ (39), еден од најдобрите светски атлетски тренери, дошол во шумата над селото и почнал да го гради својот дом.

Дополнително чудење предизвика со објавата дека нема намера да воведува струја и дека не му треба вода, интернет, телевизија, радио или други луѓе.

Сепак, најмногу ги изненади сите кога изјави дека сите материјални работи што ги има во животот им ги подарил на пријателите.

Тој остави само за себе да купи земјиште на кое ќе изгради дрвена куќичка од природни материјали и „да ужива во својот душевен мир“.

– Мојата филозофија се сведува на тоа да живеам во хармонија со природата, без никаков отпад, да не произведувам ѓубре, да помагам на локалната заедница и да пронајдам мир за себе.

Го најдов сето тоа во ова село и моето доаѓање овде, колку и да ви звучи радикално и да ви изгледа, не беше одлука што ја донесов преку ноќ. Парите никогаш не ме интересирале премногу, иако ми се лепеа и немав проблем со тоа.

Едноставно, сега би сакал малку повеќе да и се посветам на природата и да го променам мојот комплетен начин на живот. Сакам да бидам овчар – вели Никола, кој освои голем број златни медали на Светските првенства и Олимписките игри.

Пред три години, кога наишол на оглас во потрага по душевен мир и го следел до Кокочак, Никола на прв поглед знаел дека ова место ќе биде неговиот рај.

Вели дека патувал низ целиот свет, секаде со своите врвни спортисти бил пречекан како крал и имал најдобро можно сместување, но – никаде не доживеал да може да пие вода од поток, на пример.

Увидувајќи многу што се нуделе за продажба, распослал мрежа за спиење меѓу дрвјата и со денови спиел на неа. Знаеше дека ќе се врати таму.

По враќањето во Турција, каде што тогаш беше селектор на атлетската репрезентација на земјата, на својот деловен партнер му подари компанија вредна милион евра и рече дека повеќе не го интересира.

– Материјалните работи не ми значат ништо во животот. За мене животот во Кокочак ми стана најголем животен предизвик досега.

Немам никакви планови, не ми е важно, сега можам да мислам да ја запалам колата и да одам на северниот пол. Знам дека само за утре треба да подготвам дрва, бидејќи ми снема, и тоа е се – низ смеа тврди Никола.

Никола Бориќ го достигна врвот во својот бизнис. Тој вели дека во атлетиката „се искачил на Монт Еверест, нема ништо над тоа, а сите повторени искачувања веќе не му биле интересни“.

– Сакам, ја обожавам мојата тренерска работа, но едноставно, изгубив мотив да работам и да ги повторам сите тие успеси – вели Никола.

Од „цивилизациските артефакти“ Никола на Кокочак ја однел само „Лада нива“, без која е невозможно да се стигне до неговата дрвена кабина, мобилниот телефон во полураспаѓање, кој наскоро планира да го „фрли во потокот“ и моторна пила, со која ја расчистуваше шумата.

Додека не направил кабина, спиел на бали сено покрај големо буре кое го претворил во шпорет.

– Кога падна снег, седум дена не се симнав во селото. Пријателите се обидоа да стигнат до мене на мојот мобилен телефон, но батериите ми се испразнија.

Кога конечно стигнаа до мене во паника, ме најдоа како седам со кратки ракави до жешко буре во дрвениот кош. Само се смеев и се чудев зошто се исплашени – вели Никола.

Не понел ниту една книга со себе во дивината и вели дека „ужива што главата му е празна“.
– Ништо не ми фали и не размислувам за ништо – вели Никола.

Друштво му прави неодамна посвоена мачка која ја нарекува едноставно – Маца.

– Овде се е мое, земјата, дрвото, дабовите греди ги добив од куќа стара 120 години, циглите од соседите, немам телевизор, немам радио, немам интернет, го полнам мобилниот кај соседот и првпат сум навистина среќен – изјави Никола.

Погледнете ја снимката:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *