Saturday, September 23

Ова е НАЈПОПУЛАРНИОТ доручек на ИНТЕРНЕТ: Направивме медитерански сендвичи од рерна и дознавме во што е тајната

Ова е НАЈПОПУЛАРНИОТ доручек на ИНТЕРНЕТ: Направивме медитерански сендвичи од рерна и дознавме во што е тајната.

Брзо и лесно се подготвуваат и имаат толку добар вкус што ќе се запрашате зошто досега не сте го пробале ова.

Целиот рецепт и подготовка после рекламата.

СОСТОЈКИ:
Четири лажици маслиново масло; 125 гр путер
Лукот, може да биде и во гранули; Багет леб;
150 гр гауда; Рукола, власец, босилек по желба.

Подготовка:
Најпрво пресечете го багетот на половина по должина за да се гледа средината, а потоа направете произволни кришки по желба. Тие можат да бидат поголеми или помали.

Измешајте ги состојките во блендер. Целиот лук можете да го испечете претходно во фолија, а доколку немате време слободно додадете лук во прав или ситно исечкани три чешниња. По желба додадете босилек, власец или рукола.

Намачкајте го намазот над секое парче и обилно посипете со рендана гауда. Печете десет минути на 230 степени.

Нека ви е наздравје!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *