Wednesday, October 4

Оваа сцена на многумина им го cкpши срцето и им ги наполни очите со солзи: Омилените кучиња на кралицата Елизабета го чекаа нејзиниот ковчег пред замокот (ФОТО)

Оваа сцена на многумина им го cкpши срцето и им ги наполни очите со солзи: Омилените кучиња на кралицата Елизабета го чекаа нејзиниот ковчег пред замокот (ВИДЕО).

Принцот Ендрју (62), војводата од Јорк, ги галеше коргите на кралицата додека го чекаа ковчегот на покojната кралица Елизабета Втора да пристигне во нејзиното последно почивалиште во замокот Виндзор.

Сенди и Муик беа последните кучиња што ги поседуваше кралицата, откако ги добија на подарок од војводата од Јорк минатата година, и покрај тоа што нејзиното височество рече дека повеќе нема да посвојува миленичиња доколку yмpe.

По нејзината cmpт во Балморал, за кучињата се грижеле Ендру, неговата поранешна сопруга Сара Фергусон (62) и нивните ќерки.

Во месеците пред cмpтта на кралицата, Ендру и неговата поранешна сопруга се верува дека го презеле кучето што шета на кралскиот имот.

Како што ковчегот на кралицата беше преместен од Вестминстерската сала во Вестминстерската опатија, Ендру се придружи на остатокот од кралското семејство во одење директно зад ковчегот на Елизабета Втора.

За разлика од неговите браќа и сестри и кралот Чарлс III (73), кој носеше службени униформи, Ендрју облече утринско одело за таа пригода.

Да потсетиме, на почетокот на 2021 година, кралицата доби две нови кученца, едно дорги и едно корги, како подарок од принцот Ендру додека престојуваше во Виндзор за време на карантинот поради епидемиjaта на корона виpycoт.

Кученцата ја забавуваа Елизабета додека војводата од Единбург беше во болница, а едното куче го нарече Фергус по нејзиниот вујко кој беше ybиен во акција за време на Првата светска bojна, а другото Муик по Лох Муик.

Сепак, петмесечниот Фергус почиna само неколку недели по cmpтта на Филип, што особено ја растажи кралицата.

Подоцна беше заменет со ново кученце корги кое и го дадоа Ендру и неговите ќерки за нејзиниот официјален 95-ти роденден, а кралицата го нарече Сенди. Љубовта на кралицата кон коргите беше прославена за време на платинестиот јубилеен настан, со собир од 70 корги во Балморал и „корги дерби“ на тркачката патека во Муселбург.

Интересно е што повеќето од коргиите на кралицата потекнуваат од нејзините први корги, Сузан, која ѝ беше дадена на нејзиниот 18-ти роденден во 1944 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *