Thursday, October 5

НОВА ТРАГИЧНА ВЕСТ ПРИСТИГА ОД ТУРЦИЈА – Загина и познатиот актер во разорните земјотреси!!

НОВА ТРАГИЧНА ВЕСТ ПРИСТИГА ОД ТУРЦИЈА – Загина и познатиот актер во разорните земјотреси!

Горчливо, актерот од серијата Курулуш Осман загина од земјотресот заедно со својата сопругата.

Два разорни земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала ги погодија во понеделникот јужните делови на Турција со епицентар во Кахраманмарас, а бројни спасувачки тимови сѐ уште ревносно работат на пребарување и спасување на луѓето затрупани во урнатините на зградите.

Бројот на загинати во Турција и Сирија по катастрофалните земјотреси во понеделникот достигна најмалку 36.217 жртви.

Актерот Чагдас Чанкаја, кој игра улога во серијата Курулуш Осман, почина заедно со својата сопруга во земјотресот што ја погоди Турција пред една недела.

Тажната вест од парот кој беше под урнатините стигна на 7-миот ден од земјотресот.

Турскиот актер Чаaдаш Чанкаја, кој е најпознат по улогата во телевизиската серија „Основачот: Осман“, и неговата сопруга Зилан Тигрис загинаа во разорните земјотреси во Турција. Тажната вест ја потврди неговата продукциска куќа „Боздаг филм“.

„Многу сме тажни поради загубата на Чаaдаш Чанкаја, ценетиот актер од нашата серија ‘Основачот:

Осман’, и неговата сопруга, музичарката Зилан Тигрис во катастрофалните земјотреси, кои нè повредија сите нас“, велат од „Боздаг филм“.

По двата разорни земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени, чиј епицентар беше Кахраманмараш и погодија 10 провинции, додека продолжија напорите за пребарување и спасување, дојде уште една горчлива вест.

Актерот од серијата Курулуш Осман, Чагдаш Чанкаја и неговата сопруга Зилан Тигрис ги загубија животите во катастрофата од земјотресот во која животот го загубија илјадници граѓани.

Мртвите тела на актерот Чагдаш Чанкаја и неговата сопруга музичар Зилан Тигрис беа пронајдени во урнатините на уништената 9-катница Созел во канцеларискиот кварт во областа Јенишехир во Дијарбакир.

Дилек Кучукер, уметник со ерменско потекло, позната како Зилан Тигрис, дипломирала на Катедрата за гласовно образование на турската музика на Државниот конзерваториум на Универзитетот Дичле и работела како професор по музика. Таа пееше и братски песни на 10 различни јазици и дијалекти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *