Wednesday, October 4

НАЈНОВА ВЕСТ: Силен земјотрес ја погоди и Грција!

НАЈНОВА ВЕСТ: Силен земјотрес ја погоди и Грција!

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) соопшти дека и Грција е погодена од силен земјотрес.

Според првичните податоци, земјотресот бил со јачина од 4,0 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил во близина на градот Тива.

Според првичните информации, тресењето на земјата е забележано на длабочина од пет километри.

Нема информации за евентуални жртви или материјална штета.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *