Sunday, December 3

НАЈДОЛГОВЕЧНАТА ЛИЧНОСТ НА СВЕТОТ ЖИВЕЕШЕ 122 ГОДИНИ: Таа ја открила тајната на нејзината долговечност (ВИДЕО)

Жана Калман живеела 122 години и 164 дена, со што поставила светски рекорд и влегла во сите учебници како најстара жена на планетата.
Французинката Жан Луиз Калман ја доживеа најдлабоката старост!

Официјално Французинката Жан Луиз Калман живеела најдолго на светот, а тоа го докажуваат документите. Родена е на 21 февруари 1875 година, а починала на 4 август 1997 година. Таа живеела точно 122 години и 164 дена, без поголеми болести и била прилично жива старица, висока 150 сантиметри и тешка само 45 килограми. Сакаше да се фали дека никогаш не била болна.

Таа е родена во богато семејство во Арл во Прованса: нејзиниот татко бил бродоградител, а нејзината мајка била од семејство на мелничар. Сите членови на нејзиното семејство биле долговечни. Мајка и доживеала 86 години, татко и 93 и брат 97.

Имала лесно детство, завршила училиште на 16 години, научила да слика и да свири клавир. Рекла дека станувала во осум часот, за појадок ќе пие кафе со млеко или топло чоколадо, а татко и ја земал напладне да руча дома.

Не морала да го менува презимето кога се омажила бидејќи се омажила за нејзиниот втор братучед Фернандо Никол Клемент. Нивните дедовци биле браќа, а бабите по татко се сестри. Жан тогаш имаше 21 година и не се грижеше многу.

Живеела со сопругот во голем стан над семејната продавница, водела лесен живот, а за се се грижеле слугите. Се оградувала, возела велосипед, пливала, играла тенис и свирела музика со другарките.

Таа го родила своето единствено дете, ќерката Ивон, на 19 јануари 1898 година. За жал, нејзината ќерка починала од тубepkлоза на нејзиниот 36-ти роденден, а Жан го одгледала синот Фредерик, кој загинал во сообраќајна несреќа во 1963 година.

Бидејќи повеќе немала блиски роднини, на 90-годишна возраст, во 1965 година, потпишала договор за доживотна издршка со адвокатот Андре Франсоа Рафрај. Според договорот, нејзиниот стан ќе му припадне на Андре по нејзината cmрт, а тој за возврат секој месец ќе и плаќа по 2.500 франци. Да кажеме дека и него го надживеала?

Рафраје почина во 1995 година, а дотогаш Жан од него добила повеќе од двојно поголема вредност од станот. Неговото семејство мораше да продолжи да ги исполнува сите услови од договорот до нејзината cmpт.

Жан рекла дека само еднаш имала конјунктивитис, а цел живот се чувала со маслиново масло и прав. Почнала да пуши цигари кога се омажила и така продолжила до својата 117 година. Возела велосипед до својата 100-та година, а потоа го скршила зглобот. Таа многу брзо закрепнала и можела повторно да оди.

Живеела самостојно до својата 110 година, а потоа се преселила во дом за стари лица. Секој ден барала да ја разбудат во 6.45. Таа го започнувала денот со молитва на нејзиниот прозорец. Му се заблагодарувала на Бога што е жива и дека денот е убав.

Понекогаш гласно прашуваше зошто живее толку долго и зошто е единствената жива во нејзиното семејство. Наутро таа вежбала гимнастика додека слушала класична музика на Walkman. Таа знаеше да прави вежби за раце и нозе во фотелја. Негувателите забележале дека таа се движи побрзо од луѓето 30 години помлади од неа.

Нејзиниот појадок бил скромен. Ќе пиеше кафе со млеко и ќе јадеше сендвич. Сакаше варено говедско месо, но не и риба. Таа имала десерт со секој оброк, а секој ден си правела овошна салата од банана и портокал. После секој оброк пушеше цигара и пиеше порта.

Уживаше во чоколадо, а црните задоволства секогаш мораше да бидат во нејзината соба. Неделно јадела и до килограм чоколадо. Попладне спиела два часа, а потоа од дома ги посетувала соседите. Навечер сакала да слуша музика бидејќи веќе не можела да решава крстозбори кои и биле омилена забава. Ќе пушела уште една цигара пред да заспие. Тимот на лекари кои го следеле нејзиното здравје и го дале прекарот – „Жилаво колаче“.

Таа ненадејно починала, а причината за cmpтта останува непозната. Лекарите констатирале дека таа е во добра здравствена состојба, освен што станала целосно слепа и глува еден месец пред cmpтта. Велат дека луѓето во Франција се сеќаваат на таа 1997 година бидејќи ympeле принцезата Дијана, Мајка Тереза ​​и Жан Луиз Калман.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *