Sunday, December 3

Најдобрата ЗАМЕНА за пестицидите е во вашата КУЈНА: Од неа бегаат полжави, цвеќињата цветаат, а почвата ќе се прочисти

Најдобрата ЗАМЕНА за пестицидите е во вашата КУЈНА: Од неа бегаат полжави, цвеќињата цветаат, а почвата ќе се прочисти.

Веројатно имате неколку кесички сода бикарбона низ куќата што ви зафаќаат простор што сте ги заборавиле.

Ова бело богатство не смее да биде неискористено. Содата бикарбона со векови се користи како помош при чистење на домот, дезинфекција, како прва помош за убавина и здравје, но дали знаевте дека може да се користи и како помош во градината?

1. Сода бикарбона наместо пестициди
За контрола на штетници, сода бикарбона е 100 пати поефикасна и подобра од пестицидите. Можете да направите органски спреј со пестициди кој може да ги елиминира инсектите што ги оштетуваат растенијата, како што се пајаковите грини, без да им наштети на корисните инсекти, нас и нашата планета.

Измешајте една лажичка сода бикарбона, една третина од шолја маслиново масло и една чаша вода. Добро измешајте ја оваа комбинација за добро да се раствори сода бикарбоната, па ставете сè во распрскувачот и испрскајте ги растенијата.

Доколку се занимавате со габични заб олувања на растението, прскајте ги со овој раствор на секои два дена додека растението не се излечи. Користете го овој спреј и на рози, винова лоза и грозје кога ќе се појави плодот. За да ги одбиете инсектите, направете спреј од лажица маслиново масло, лажица сода бикарбона и неколку капки течен сапун и сето тоа разредете го во 5 литри вода.

Оваа течност прскајте ја еднаш на секои три дена за да спречите инсектите да ја уништат вашата зеленчукова градина, пишува Стил.

Ако имате проблем со мравките, можете да ги уништите на нивниот извор со комбинација од сода бикарбона, шеќер и оцет. Едноставно додадете пет лажички шеќер во прав во сад и измешајте го со сода бикарбона. Не користете кристален шеќер, туку само шеќер во прав, бидејќи мравките се доволно паметни да ги одвојат зрната сода бикарбона од шеќерот.

За да бидете сигурни дека мравките нема да се вратат, ставете јаболков оцет во шише со распрскувач и испрскајте ја патеката на мравките.

2. Тестирање на PH вредноста на почвата
Одредени растенија се одгледуваат исклучиво во кисела почва, додека други сакаат алкална почва. Затоа треба да ја знаете PH вредноста на почвата и да одгледувате растенија според неа.

Тестирајте ја почвата со оцет и сода бикарбона:
Соберете земја од различни делови на градината или дворот во неколку чаши. Истурете оцет во чашата со земја. Ако почвата почне да се пени, тоа значи дека вашата почва е алкална. Што значи дека нејзиниот PH е над 7.

Ако нема реакција, земете уште еден примерок и прелијте со сода бикарбона и малку вода во неа. Ако почвата почне да се пени, тоа значи дека нејзината PH е под 7, што значи дека имате кисела почва.

3. Поубави цветови со помош на сода бикарбона
За цвеќињата кои успеваат само во алкална почва, како што се хидрогени, бегонии и гераниуми, можете да ги поттикнете да цветаат уште подобро со сода бикарбона.

Само растворете малку сода бикарбона во вода пред да ја истурите на вашите цвеќиња. Ако сакате хидрогените да траат подолго во вашата вазна дома, направете го истото. Растворете сода бикарбона во вода и додадете ја во хидрогените. Ќе ја украсува вашата куќа со недели.

4. Ве ослободува од полжави
Ако сакате да се ослободите од полжавите во вашата градина, запомнете, не мора да користите хемикалии. Доволно е директно да ги посипете со сода бикарбона, а околу растенијата можете да направите и „заштитна патека“ од сода бикарбона така што ќе ја посипете директно на почвата.

5. Доматот ќе биде сладок како јаболко
Едноставно намалете ја киселоста на почвата околу доматите со посипување сода бикарбона на почвата. Ова ќе ги направи вашите домати слатки и полни со вкус.

6. Подмладете ги растенијата
Сода бикарбона има својство на подмладување на растенијата. По третманот со сода бикарбона, цвеќињата ќе цветаат како никогаш досега. Доволно е да направите раствор од вода со сода бикарбона и малку морска сол (во пет литри вода растворете една лажица сода бикарбона и една лажица морска сол).

Со оваа комбинација наводнувајте растенија, грмушки, жива ограда и сè што сакате да цветате и растете…

7. ybива плевел
Онoj плевел што не сакате да ви растe околу куќата може да се уништи со сода бикарбона. Добро наводнете ги плевелите, а потоа обилно посипете ги со сода бикарбона. Внимавајте да не го ставате директно на растенијата што ги сакате, бидејќи може да го изгори растението во коренот.

8. Ги елиминира црвите на зелката, карфиолот или брокулата
Измешајте еднакви делови од сода бикарбона и брашно и со смесата посипете ја зелката, карфиолот или брокулата. Црвите, кога ќе пробаат од сода бикарбона, ќе исчезнат истиот ден.

9. Исчистете ги рацете после работа во градината
Секој што работел во градината знае како рацете ја апсорбираат почвата и дека оваа нечистотија тешко се отстранува. Сега можете без мака да ги исчистите рацете со сода бикарбона.

Нанесете сода бикарбона на влажни раце и тријте и ќе видите како исчезнува нечистотијата од порите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *