Friday, December 1

Направете ДОМАШНА инфузија: Веднаш ја враќа ЕНЕРГИЈАТА, штити од БОЛECТИ и несоница и го обновува ОРГАНИЗМОТ

Направете ДОМАШНА инфузија: Веднаш ја враќа ЕНЕРГИЈАТА, штити од БОЛECТИ и несоница и го обновува ОРГАНИЗМОТ.

Комбинацијата на слатко и солено помага во балансирање и оптимално функционирање, особено кога станува збор за хормоните на стрес.

Воедно, ова е комбинација која можете да ја користите поради губење на електролити и течности и во случај да ви треба помош, а аптеката и лековите да не ви се блиску.

Ако се зема во мали количини, солта може да ја намали главоболката, да го зајакне имунитетот, да го подигне нивото на енергија и да го регулира нивото на електролити во телото.

Дали знаете дека комбинацијата на сол и шеќер може да се користи во случаи на несоница?

Првиот пат кога ќе пробате мешавина од сол и шеќер пред да си легнете, најверојатно за кратко време ќе ви стане навика! Особено ако спаѓате во групата на луѓе кои имаат проблеми со несоница и често будење во текот на ноќта.

Солта, како и шеќерот, не се препорачува во големи количини поради потенцијална штета по здравјето, но тоа не значи дека нема позитивна страна од нив, особено кога станува збор за нивната комбинација, објаснува Мет Стоун, американски научник и автор на неколку книги за исхрана и метаболизам.

Шеќерот и солта делуваат како „батерии“ за клетките – гликозата обезбедува проток на енергија до митохондриите, а рамнотежата на натриум во меѓуклеточните течности овозможува правилно клеточно дишење и производство на енергија. Покрај тоа, двете супстанции се моќни нутритивни „алатки“ за управување со стресот.

Шеќерот испраќа сигнал до телото да го запре производството на хормони на стрес кои му штетат на вашиот метаболизам и ве одржуваат будни ноќе.

Солта е важна и за одржување на хомеостатска состојба, во која адреналинот не може да се лачи без контрола.

Според Мет Стоун, односот на сол и шеќер треба да биде 1:5. Најдобро е да користите нерафинирана морска сол и добар квалитет, сиров кафеав шеќер. Ако не можете да ги најдете, ќе ви помогнат обичната сол и шеќер.

Измешајте 5 лажици шеќер и 1 лажица сол и ставете ги во стаклена тегла. Ќе ви треба многу време. Пред спиење или во текот на ноќта кога ќе се разбудите, протресете го шишето, ставете мала прстофат од смесата под јазикот и оставете ја полека да се раствори.

Затоа, ако сте меѓу оние кои често се будат навечер, особено помеѓу 2 и 4 часот наутро, чувствувајќи како адреналинот циркулира низ телото и го спречува спиењето, комбинацијата на шеќер и сол може да ви биде спас!

Ако ви треба енергија или се опоравувате од стомачен вирус, обидете се да направите изотоничен пијалок.

Идеален е за подмладување на телото после болecт, но можете да го користите во текот на процесот на потемнување.

Состојки:
2 лажички багремов или ливадски мед; лажичка шеќер, сок од мал лимон; четвртина од лажичка сол; 0,5 l вода.

Промешајте во голем сад и истурете во шише кога медот ќе се раствори.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *