Thursday, October 5

Млад брачен пар бил ИЗМАМEH во Грција: Еве колкава сметка платиле за брзински РУЧЕК

Млад брачен пар бил ИЗМАМЕН во Грција: Еве колкава сметка платиле за брзински РУЧЕК.

Нова брачната двојка од Канада заминала на меден месец, а меѓу дестинациите кои ги посетиле била и Грција и нејзиниот идиличен остров Миконос.

Меѓутоа, таму ги пресретнала непријатна ситуација по што добро се сеќавале на ова патување.

Алекс и Линдзи Брин биле на турнеја на Миконос кога решиле да се напикаат за брзо јадење. Откако го избраа ресторанот, поточно барот на плажа DK Oyster, немаа поим дека ќе си заминат со речиси празен паричник.

Брачен пар од Торонто нарачал едно пиво, коктел и школки, а за се платиле над 400 евра. Тие ја споделија својата приказна за да ги предупредат другите.

Како што истакна Линдзи, веднаш по пристигнувањето во ресторанот, каде што немало ценовник, наишле на непријатен третман од страна на персоналот. „Веднаш прашаа „сакате ли остриги“ Беа многу дрски. Нарачавме 12 од нив, како што беше предложено, мислејќи дека тоа е вообичаеното количество. Алекс нарача пиво и јас побарав мени за коктел“; Линдзи раскажа, велејќи дека им било доста „ѓнавење“ да го донесат списокот со пијалоци.

„Конечно ни го донесоа она што го нарекуваат коктел карта. Ламинирана хартија со наведени видови на алкохол, но без цени и вистински имиња на пијалоците. Така, нарачав Aperol spritz“, рече таа. Наскоро пристигнала „комично голема чаша“, а келнерот се обидел да ги наговори да нарачаат нешто друго, негодувајќи што го одвратиле.

„Стално демнеше околу масата. Секогаш беше наоколу. Кога ги завршивме остригите, тој се обидуваше да нè наговори да јадеме батаци од pак, што за среќа не го направивме“, рече таа.

Кога дошло време за плаќање, парот тврди дека персоналот не ја донел сметката на маса, туку го повикал Алекс во задната соба да плати. На екранот на компјутерот му ја покажале сметката која била на грчки јазик и изнесувала над 400 евра.

Иако е запрепастена, Линдзи вели дека нејзиниот сопруг ја подмирил сметката без расправа, сакајќи да избегне конфликт.

„Тој се чувствуваше заплашено. Тој е најљубезниот човек, па дури и ако сметката беше двојно поголема, веројатно ќе ја платише за да ја избегне неволјата. Беше прилично лудо. Мило ми е што не се скаравме бидејќи можеше да заврши полошо за нас“, заклучи таа.

Парот три недели го поминал медениот месец патувајќи низ Европа, а тврдат дека никаде не сретнале толку високи цени.

Споменатиот ресторан, кој се наоѓа на брегот на Миконос на плажата Платис Гиалос, веќе има „лоша репутација“, а не му одат во прилог ниту критиките на TripAdvisor. Корисниците генерално пишуваат дека треба да се избегнува.

Од друга страна, персоналот изгледа не се ни извинува за нивното однесување, а сопственикот Димитриос Каламарас објасни дека има работа со „инфлуенсери кои се обидуваат да добијат бесплатен оброк“.

„Разбирам дека некои луѓе сфаќаат дека цените се надвор од нивниот буџет и целосно го почитувам нивното мислење дури и ако не ја ценат вредноста на нашата услуга, кујна, концепт и искуство“, додаде тој.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *