Friday, December 8

Ми се јави во петокот и рече дека доаѓа со нашиот син: Шokaнтна исповед на момче на кое дадилката сакала да му подметне туѓо дете

Ми се јави во петокот и рече дека доаѓа со нашиот син: Шokaнтна исповед на момче на кое дадилката сакала да му подметне туѓо дете.

Најнови вести од Македонија и светот.

Статијата продолжува после рекламите.

Крушевљанката Ј.Ј.(35) го зела момчето старо 40 дена и го однела во куќата на нејзиниот поранешен емотивен партнер Д.С.(40), на кого му рекла дека е нивен син. Мајката случајот го пријавила во полиција.

Бејбиситерката Ј.Ј.(35) вчера во Крушевац грабнала бебе старо 40 дена, а потоа отишла во селото Мудраковац кај нејзиниот поранешен емотивен партнер Д.С.(40) и му рекла дека тоа е нивно заедничко дете!

Вистинската драма започнала околу 11:15 часот кога мајката на момчето (37) се јавила во полиција и пријавила дека бебиситерката Ј.Ј., која ја вработила неколку дена претходно, исчезнала со синот и не се јавувала на телефон.

-Во полициската станица во Крушевац вчераутро се јавила вознемирената К.Б. и кажала дека дадилката според претходниот договор го прошетала детето во парк и дека не се појавила во договореното време, а не одговарање на телефон. Изјавила и дека пред три дена вработила дадилка, а се запознале преку Фејсбук – вели извор од истрагата и продолжува:

-Мајката беше целосно вон себе, постојано кажуваше дека не знае каде е нејзиното дете и дека не може да поверува што се случило. Таа објасни дека малиот е роден на крајот на јуни, а жената на која и доверила толку мало бебе делувала пристојно.

Полицијата станала на нозе и за рекордно време ги пронашла дадилката и бебето во населбата Мудраковац, во куќата на нејзиното поранешно момче.

– Новороденчето е пронајдено во куќата на Д.С, која заедно со дадилката по упадот на полицијата е однесена на распит, а потоа настана вистински ш0k – вели изворот и продолжува:

Таа признала се
-Дадилката наводно изјавила дека таа и Д.С прво биле во врска, а потоа и во вонбрачна заедница. Таа објасни дека во декември минатата година доживеала спонтан абортyc, но дека никому не кажала за тоа. Двајцата биле во врска до април годинава, кога раскинале и нејзината намера била момчето кое и е доверено да го чува да го претстави како нивен син.

Шokиpaaниот Д.С потврдил дека се забавувале, но дека не знаел дека таа го изгубила бебето.

– Тој изјави дека во петокот му се јавила Ј.Ј и му кажала дека ќе го донесе нивното заедничко дете да се сретнaт во понеделник. Така направила, вчера дошла кај него и го претставила бебето како нивен син – вели извор од истрагата и продолжува:

Пуштена е на слобода
– Судејќи по сето тоа, Ј.Ј детално го испланирала киднапирањето и барала само дете за да го покаже пред момчето како нивно. Веројатно ја контактирала мајката на бебето на Фејсбук каде изјавила дека работи како бебиситерка бидејќи има бебе на вистинска возраст. Жената и го доверила бебето, а таа ја искористила приликата.

Ј.Ј по сослушување во полиција е пуштена на слобода, а против неа во редовна постапка ќе биде поднесена кривична пријава за одземање на малолетно лице, по наредба на Основното јавно обвинителство Крушевац.

Мајката е вон себе од среќа. Детето без повреди е вратено на семејството.

Мајката на бебето, која го пријавила бебето за исчезнато, според изворот од истрагата, била видно вознемирена.

-Откако бебето беше вратено во прегратките на мајката, жената беше вон себе и не можеше да поверува дека се добро заврши. Инаку, во куќата на поранешното момче на дадилката била пронајдена и количка во која практично е киднапирано малото – изјавил извор од истрагата.

Според соговорникот, бебето ќе биде испратено на детална медицинска дијагноза.

– Новороденчето е неповредено, но најверојатно ќе се направат дополнителни анализи кои со сигурност би покажале дека не е повредено на никаков начин – вели соговорникот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *