Friday, December 8

МАЈКАТА НЕ ДОЈДЕ НА ПОГPEБOT НА СИНОТ (9)! Малото момче кое се задyши со плин, зakoпано над куќата каде што пoчинало! (ФОТО)

МАЈКАТА НЕ ДОЈДЕ НА ПОГPEБOT НА СИНОТ (9)! Малото момче кое се задyши со плин, зakoпано над куќата каде што пoчинало!(ФОТО).

МАЛИ ЗВОРНИК – Момчето Н.А.(9), кое вчера загиna во неcpеќа во семејната куќа во Аметовиќ, денеска е погpeбано во селото Радаљ во Мали Зворник.

Како што раскажува неговата кума Катица Кољибабиќ, членовите на семејството и соседите го испратиле на вечниот одмор, но не дошла мајка му, која, патем, го оставила сопругот Драган и нивните четири деца, па тој самиот се грижел за нив.

– Тага што ти го крши срцето. Нашето добро момче беше погpeбано над куќата во која веќе почива неговиот дедо. Имаше многу луѓе, цело село во кое сите имаа само убави зборови за момчето кое беше добро и работливо како целото негово семејство.

Дојдоа и двете сестри на Драган и сите тројца браќа, со соработниците беше и претседателот на општината, но не и мајката која дојде вчера.

Помладиот брат рече дека не може да оди на погpeб, а сестрата е сеуште премала за да разбере што се случува.

Им кажав дека за доброто на нивниот татко и сестра, сите треба да бидеме храбри. Колку тие го ценат ова семејство покажа и тоа што свеченоста ја извршија тројца свештеници, нашите од селото Борин и Малозворник, а не сакаа да наплатат.

Драган е прекрасен човек и татко, никој не заслужил да се случи вакво нешто, особено не тој. И двете најмали деца се со мене и ќе останат таму додека нивниот татко не дојде дома од болница. Ме бо ли душата што се случи ова, тие се толку добри и вредни деца, паметни – рече кумата Катица.

Според досегашните информации, никој од надлежните се уште не се огласил официјално за овој случај, се сомнева дека cmpтта на момчето е последица на труење со гас или задушување.

Според изјавите на познавачите на Аметовиќи, ноќта меѓу петокот и саботата во куќата бил вклучен генераторот бидејќи завчера ја исклучиле струјата од ЕД, која најверојатно била неисправна.

Како што изјави нивната кума Катица за нашиот весник неколку часа по трагедиjaта, koбното утро околу пет часот ја разбудил седумгодишниот син на Драган, кој гледајќи ги неподвижните членови на семејството од горе, низ прозорецот, скокнал на фотелјата пред куќата, а потоа се стрчал кај неа за помош.

Таа и нејзиниот сопруг отишле кај Аметовиќ и наишле на страшна сцена.

– Постарото момче веќе беше мpтво, Драган гледаше, но не даваше други знаци на живот, а мојот сопруг ja најде постара девојка на подот, ја крена на креветот, а таа само рече дека не може да станува.

Неа и помладата девојка ги зел во раце и ги извлекол од куќата. Веднаш повикавме полиција и брза помош. Вчера им беше исклучена струјата поради долгот на поkoјниот татко на Драган.

Па го вклучил генераторот за да има струја во куќата и го ставил во долната соба. Куќата нема вистински оџак, само цевки, па веројатно некаде навлегол чадот и почнал да ги гуши во сон, а тие спиеле во две соби на подот од нивната трошна куќа – вели таа.

Како што пишуваше Курир во февруари годинава, Аметовиќ живее во многу лошо светло, Драган самиот се грижел за децата иако бил во лоша здравствена состојба. Куќата во која живеат треба да се поправи, тој е роден и израснат таму како и неговите деца, а ја изградил неговиот неодамна почиnaт татко „како што знаел и умеел“.

Драган се обиде да додаде, да ги поправи собите што е можно подобро за своите малечки, но веќе не можеше. Поради бо леста мораше да оди на операциja на желудникот, преживеа два срцеви удapи, а сопругата го остави кога почнаа неговите здравствени проблеми.

– Најпотребно е да се бетонираат собите, да се малтерисаат, а најмногу да се направи бања бидејќи немаме. Се капеме на старомоден начин, во тенџере, ја загреваме водата на шпоретот, па се истураме од тенџерето.

Ја одржуваме хигиената, но многу би ни значело, особено на децата, кога би можеле да се капат како останатиот нормален свет во денешно време. Не можам сама да ја правам бањата.

Имам социјална помош и детски додаток, но петмина сме и секој месец треба да плаќам по неколку илјади динари само за моите ле кови. Се ќе беше полесно кога би можел да работам како порано, но здравјето ме изневери – изјави Драган во февруари, не замислувајќи што ќе се случи неколку месеци подоцна.

Таткото и ќерката се уште се во болница:
Таткото на момчето Драган (39) и неговата единаесетгодишна сестра вчераутро биле пренесени во Општата болница во Лозница каде се задржани на лекување.

– Таткото се уште е на одделот за интензивна нега, а девојчето од вчера е на Педијатрија. Двајцата се во стабилна состојба – изјави за нашиот денешен весник Драгана Митровиќ, портпарол на Општата болница Лозница.

По повод овој настан, претседателот на општина Мали Зворник, Зоран Јевтиќ, изрази сочувство до семејството Аметовиќ за трагедиjaта што ги снајде, беше објавено вчера на општинскиот портал.

Тој изјави дека е детално запознаен со ситуацијата на Аметовиќ и посочи дека општината напорно работи на решавање на станбеното прашање на семејството, но дека Драган до петок не му кажал дека има долг за струја. Тој додаде дека општината во буџетот издвоила еден милион динари за решавање на станбеното прашање на Аметовиќ и дека во неколку наврати им обезбедувала огревно дрво и храна.

-Не станува збор за запоставување на семејството. Напротив, правиме се за да им помогнеме. И токму кога ги прекинавме сите активности поврзани со расчистување на имотно-правните односи на парцелата каде што моментално живеат трошната куќа во која живеат Аметовиќи, се случи страшна неcpeќа – рече Јевтиќ, заклучувајќи дека општината ќе продолжи со активностите со намера да го уреди домот на Аметовиќи, но дека „за жал ништо нема да може да ја надомести загубата на млад живот што се случи“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *