Wednesday, October 4

Манастирска ЧОРБА од коприви: Ја враќа силата и енергијата, закрепнува и штити од болecти

Манастирска ЧОРБА од коприви: Ја враќа силата и енергијата, закрепнува и штити од болecти.

Од лekoвитата коприва можете да направите вкусна и срдечна супа која ја враќа енергијата и силата.

Состојки:

½ кг врвови од млада коприва; 2 лажици крупно мелено пченкарно брашно; мелен пипер, сол; моркови; лажица рендан рен во оцет; кромид; магдонос.

Подготовка:

Исчистете ја копривата пред миење, попарете ја со топла вода, почекајте неколку минути и исцедете ја и фрлете ја водата. Во тенџере загрејте литар вода и кога ќе зоврие ставете ја исцедената коприва и оставете да се варат на тивок оган половина час.

Повторно исцедете ги копривите и добро измешајте со смесата од пченка. Сето тоа убаво изгмечете го со вилушка, прелијте го со водата во која се вареше кромидот.

Додадете ситно сечкан млад кромид и ситно сечканиот морков и оставете да се вари уште половина час. Чорбата се посолува и се запиперува само на крајот, а во неа се додава магдонос. Кога малку ќе се олади се служи со рен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *