Friday, June 2

Лекарите ги советувале да не бидат родители: Наспроти сите очекувања, добиле три деца! (ФОТО)

Лекарите ги советувале да не бидат родители: Наспроти сите очекувања, добија три деца!

Поради нивното џуџест раст, лекарите ги советувале да не бидат родители. Наспроти сите очекувања добија три деца!

Чарли Кејт Адамс е висока само 121 см. Таа има ахондроплазија, најчестиот тип на џуџест раст. Нејзиниот сопруг Кален е исто така низок и има ахромна дисплазија, поретка форма на боле ста што може да предизвика повеќе компликации. Поради здравствените проблеми што ги имаат и двајцата, лекарите ги предупредија да не раѓаат деца.

„Џуџеството не мора да ве кочи“
Чарли одлучи да отвори профил на Инстаграм за да ги документира авантурите на семејството секој ден. Нејзините објави привлекоа многу интернет корисници ширум светот.

„Секој сака да ги гледа нашите семејни фотографии, секогаш добиваме убави коментари од повеќето луѓе“, вели таа. Таа признава дека има и негативни коментари, но научила да се справува со тоа.

Секоја бременост е чудо
Двојката се запозна на тренинг кампот на Светските џуџести игри во Австралија во 2012 година. Решиле да се венчаат иако многу добро знаеле какви пречки ги чекаат.

Најпрво ги следеле сомнежите за здравјето на нивните деца. Ги интересирало дали и малите ќе бидат носители на некој од синдромите што ги имаат. Сепак, тие сакаа да станат родители. Од докторот дознале дека има само 25 отсто шанси нивното бебе да не биде џуџе. Постоел и голем ризик бебето да не преживее. И покрај долгогодишното двоумење, Чарли забременила во 2015 година. Сопружниците со нетрпение ги очекуваа резултатите од генетските тестови. Загриженост имаа и лекарите.

„Кален и мојот низок раст се резултат на низа генетски дефекти. Во основа, постојат четири можности кои можат да се случат: нашето бебе може да биде со нормална висина или да се роди со моја ахондроплазија или Каленова ахромна дисплазија. Исто така, постои можност бебето да ги развие двата дефекти, што значи дека нема да преживее долго по раѓањето“, вели Чарли.

Персоналот на болницата предупредил дека бебето може да има проблеми со грбот, но во спротивно би требало да биде здраво.

Првата бременост беше била проблеми
Најстарата ќерка се вика Тилба и од мајка си наследила генетски дефект.

„Татко ми е со просечна висина, но мајка ми е ниска. Официјално ми е дијагностициран џуџест раст. До 2015 година, кога бев бремена со Тилба, едноставно не знаев каква врста е“, објаснува Чарли.

Тилба брзо прерасна во весела и жива девојка која ги маѓепса сите околу себе. Сепак, тоа не беше без тешкотии. Проблемите започнале кога девојчето тргнало на училиште. Родителите некако морале да се справат со врсниците на нивната ќерка кои упатувале разни злоба или дури и навреди кон неа.

И покрај предупредувањата на лекарите, парот решил повторно да има дете. И на втората ќерка и била дијагностицирана истата дијагноза како и нејзината мајка. Сепак, излегува дека Тали има генетски дефект на Кален.

Во 2020 година, Чарли забременила по трет пат. Парот му посака добредојде на едно момче на светот и му го дадоа името Рип. За разлика од сестрите, момчето не наследило ништо од родителите. Тоа значи дека ќе порасне до „стандардна“ висина.

Ова семејство е многу среќно. Тие истакнуваат дека благодарение на нивните деца чувствуваат големо задоволство и дека нивното семејство конечно е комплетирано. Децата се нивниот најголем успех. Кален има своја компанија, а Чарли работи за голем телекомуникациски оператор.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *