Saturday, September 23

Куќа во која имало четири деца горела, а овој млад човек направил нешто за кое сите зборуваат

Гореше куќата во која имаше четири деца, а младиот доставувач на пица Ник Бостиќ направи херојско дело за кое сите зборуваат.

Дваесет и петгодишното американско доставувач на пица Николас Бостиќ влета во куќа која ја зафати пожар и спаси четири деца. Овој храбар потфат го снимила камера на пожарникарска униформа.

Пожарот се случил во градот Лафајет во државата Луизијана. Имено, се претпоставува дека Бостиќ во моментот на несреќата бил на работа.

Тој повикал брза помош и пожарникари кога се нашол на местото на пожарот во 00:30 часот, по што влетал во куќата и наишол на четири деца. Тој ги предупредил тројцата кои сами излегле од куќата, но морал да му помогне на четвртото дете и затоа се здобил со сериозни повреди, пишува Дејли Мејл.

Причината за пожарот не е позната
Во моментов се истражува причината за пожарот, а помош побарал негов роднина. Сепак, видеото од спасувањето стана вирално, а луѓето почнаа да го споделуваат на социјалните мрежи. Бостик стана легенда.

„Нереално, вистински херој“, „Му посакувам се најдобро“, многумина ја истакнаа неговата хуманост во коментарите.

Некои коментираа и колку мала плата зема за работата што ја работи.

– Посебно кога ќе земете во предвид дека на многу возачи на достава им се плаќа помалку од минималната плата поради бакшиш – напиша еден корисник во коментарите.

Бостиќ, кој моментално лежи во несвест во болница, практично преку ноќ стана херој. Многумина апелираат до надлежните органи во Владата на младиот човек да му ја пружат сета потребна грижа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *