Friday, December 8

Како брзо и лесно да излупите печени пиперки за ајвар: ОВОЈ одличен ТРИК го користат искусните домаќинки

Како брзо и лесно да излупите печени пиперки за ајвар: ОВОЈ одличен ТРИК го користат искусните домаќинки.

Лупењето пиперки за ајвар им задава многу маки на жените. Сепак, постои еден одличен трик кој ќе ви ја олесни работата.

Подготовките за зимската сезона започнаа, а ајварот секако е незаменлив дел од неа. За да направите совршен ајвар, треба да испечете и излупите поголема количина пиперки.

Искусните домаќинки редовно користат разни ножеви, но за почетник во кујната лупењето пиперки е вистински „кошмap“.

Затоа најдобро би било доколку се подготвувате да го направите вашиот прв ајвар, искористете го овој мал трик кој многу ќе ви ја олесни работата.

Што е финтата?
Веднаш штом ќе ги испечете пиперките, веднаш покријте ги или врзете ги во пластична кеса.

Потоа ставете ги во длабок сад и покријте ги со најлонска фолија или ставете ги во тенџере и потоа покријте го тенџерето со капак. За ова може да се користи дури и пластична кутија за храна.

Што се случува тогаш?
Пиперките ослободуваат вишок течност и пареа, која ја омекнува кожата и ви овозможува без проблем да ја лупите.

Доколку се плашите дека ќе добиете дамки од пиперка на прстите, користете хартиена кујнска крпа за да ја олупите лупката.

Совет: Доколку сакате пиперките да мирисаат на чад, излупете ги во сад наполнет со вода.

Исто така, не ги држете долго покриени, само додека не се изладат доволно за да се држат во рака без да се изгорите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *