Saturday, September 23

ЗИМАТА нема да можете да ја замислите без оваа ЗИМНИЦА: Зачинетите домати од тегла се најдоброто нешто што ќе го имате како САЛАТА во текот на зимата! (ВИДЕО)

ЗИМАТА нема да можете да ја замислите без оваа ЗИМНИЦА: Зачинетите домати од тегла се најдоброто нешто што ќе го имате како САЛАТА во текот на зимата!(ВИДЕО).

Многу е едноставно и лесно за правење.

Целиот рецепт како и видеото во кое се гледа целата постапка во продолжение после рекламата.

Есента е на нашиот праг, а со неа доаѓа и правењето зимници. За сето тоа е потребно време и многу труд, но на крајот се исплати бидејќи ќе имате здрава салата во текот на целата година.

Пиперката е главна ѕвезда на зимската сезона, од неа се прават ајвар, пинџур, печени пиперки, но и доматите не се лоши.

Ви предлагаме да ги пробате зачинетите домати од тегла, кои ќе ве воодушеват, особено ако сте љубител на зачинета храна.

Состојки:
1,2 кг долгнавести домати; една главица лук;
мали пиперчиња; една лута пиперка, еден куп магдонос; Ловоров лист. По една лажичка шеќер за секоја тегла, по една лажичка сол за секоја тегла.

Подготовка:
Исечете го врвот на доматот, а потоа исчистете го лукот и ставете ги каранфилките во блендер. Додадете магдонос, бибер од кој сте ги извадиле семките, лутата пиперка и убаво изблендирајте.

Во стерилизирани тегли ставете ловоров лист, па наредете ги доматите, одозгора ставете малку смеса од пиперка и кромид и прелијте со топла вода.

Во секоја тегла истурете шеќер и сол, а потоа ставете ги теглите во тенџере со вода, на чие дно сте ставиле крпа и поклопете. Гответе 15 минути, а потоа извадете го и цврсто затворете го капакот. Да се ​​чува во фрижидер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *