Friday, June 2

Заборавете на СКАПАТА хемија: Паркетот ќе биде БЛЕСКАВ како никогаш до сега со помош на овие состојки од КУЈНАТА

Заборавете на СКАПАТА хемија: Паркетот ќе биде БЛЕСКАВ како никогаш до сега со помош на овие состојки од КУЈНАТА.

Секоја жена која има паркет во својот дом знае колку е тешко и често болно нивното одржување. Најтешко е да се задржи нивниот сјај, па многумина се одлучуваат за скапа хемија која често не го носи посакуваниот ефект.

Многумина не го очекуваа, но решението за одржување на совршените паркетни подови е токму во вашата кујна.

Состојки:
Една чаша оцет,
дванаесет капки етерично масло по ваш избор.

Измешајте една шолја оцет со дванаесет капки етерично масло по избор (лаванда, лимон, портокал, роза) и исчистете го паркетот. Собата ќе мириса на свежо и чисто, а оваа комбинација ќе ја дезинфицира површината.

Доколку сакате да го вратите сјајот на паркетот, тогаш измешајте половина шолја сок од лимон, лажица маслиново масло и до 3 литри топла вода.

Ако имате темни паркети во вашиот дом, тогаш најдобро решение е да измешате четвртина шолја изладен црн чај со лажичка оцет и една полна лажица детергент за миење садови во вода.

Така ќе ја зачувате темната боја и ќе спречите да избледи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *