Friday, December 1

ЖЕНА ПРОНАШЛА НАЧИН КАКО ДА ЗАШТЕДИ 60.000 ДЕНАРИ ЗА 4 МЕСЕЦИ: Не сте ни свесни колку е едноставно

Жена пронашла начин како да заштеди 60.000 денари за 4 месеци: Не сте ни свесни колку е едноставно.

Лела М. има 32 години и е пет години во брак со Петар.

Во денешно време е многу тешко да се штеди, дури и кога две или повеќе плати се слеваат во исто домаќинство. Сепак, со помош на некои паметни трикови, некои луѓе успеваат да го направат тоа.

Така ја слушнавме приказната на една мама од Белград за тоа како успева да издвојува 1.800 евра секоја година, но и исповедта на жената која иако живее „под кирија“, успева да заштеди 10.000 месечно.

Но, се уште не сме слушнале за трикот што млада белграѓанка го сподели со Монда. За четири месеци успеала да издвои 60.000 денари, што е приближно 1.000 евра!

Лела М. има 32 години и пет години е во брак со Петар. Двајцата работат во мали приватни фирми, а неговата и нејзината плата заедно изнесува 60.000 денари. Како што вели Лела, доволно е да живеат скромно, редовно да плаќаат даноци, да купуваат храна и да вечераат еднаш месечно во некој не многу елитен ресторан.

Не баш мал трошок за нив е и нивниот автомобил, 20-годишен бел пежо 205 кој го купиле за малку пари по свадбата, кој секојдневно им го „цеди“ буџетот. Малку по малку, нешто мора да се поправи.А немаат пари за нов.

Бидејќи и двајцата работат во ист простор, заедно одат на работа со автомобил, пресметале дека им е поекономично. И токму тие утра, додека вози со сопругот на работа, Лела добила идеја за заштеда.

„Маж ми е од оние мажи што пцye штом ќе се изнервира, штом некој им „пречи“ во транспортот, тој претекнува, буквално почнува поплава од пцости…да се разбереме, не jas сум многу фина, но навистина ми ги откорнува ушите. Не мора секој пат кога ќе ги изгуби нервите да пцye. И не помага тоа што го предупредам. Ce извинува, но повторно почнува по старо“, вели Лела.

„Така едно утро зоврив, па му реков дека ќе треба да плати 50 денари за секоја пцовка што ќе ја изговори. Отпрвин се насмеа, а кога реков дека тоа е „залудна работа“ и дека нема начин како тој да престане да пцye, тој го прифати предизвикот. Претпоставувам да докаже дека грешам“.

И така започна мисијата „пцybaње до штедење“. Следното утро, се разбира, Петар заборави што вети и првото свртување без трепкачи (еден возач во Опел), искоментира со сочно пцовка.

„Ајде, плати!“, испукab како топ. Отпрвин не знаеше за што зборувам, но потоа се сети. Се договоривме да ми плати пред да излезам од автомобилот. Tој мислеше дека ќе заборавам или пак нема да „пушти јазик“ 25 минути подоцна, кога стигнавме во мојата компанија, имав дополнителни 350 денари во џебот“, вели Лела.

Агонијата на Петар продолжи и вечерта. За негова несреќа, мечот се пренесуваше на телевизија, Партизан играше и губеше… Само што врнеа сочни пцовки, а Лела задоволно ги триеше рацете…

„На почетокот беше ужасно лут, а јас веќе имав план да ги издвојам тие пари и да ги зачувам за море. Му реков дека ако барем не се обиде да престане да пцуе, ќе одам на море со мојата пријателка. Тој продолжи да се смее. и ми рече да бидам задоволна ако до крајот на месецот имам доволно пари за добри чизми“.

Како што минуваше времето, Лела се повеќе го полнеше „буѓеларот“, а Петар си го „гризеше“ јазикот.

„Помалку пцуеше, но наутро… Немаше шанси да го избегне сообраќајниот метеж. Тогаш решив да му дадам „попуст“ за пцовките наутро, бидејќи гужвите навистина иритираат. Секоја пцост во автомобилот сега чинеше 35 денари. Мислам дека не излегов од колата без 200 денари. Вечерта, натпревар или не, мораше да ’лукне’ стотка.

Летото пристигна, а Лела без кревање прст успеа да заштеди 60.000 денари за четири месеци! Таа се сожали за Петр, па наместо со другарката, таа отиде со него на море.

„Жал ми е само што не почнав порано да наплаќам за пцовки. Наместо во Црна Гора, ќе летувавме на Малдиви“, низ смеа вели Лела и ги советува сите да го пробаат овој „трик“. Освен што ќе го натерате вашиот сопружник или член на семејството да се однесуваат поучтиво, ќе заштедите и доволно пари за да се почестите себеси со патување.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *