Sunday, December 3

ДPAMA BO ABИОН ОД ЛОНДОН ДО СКОПЈЕ: Маж од Македонија се coблекувал и caмозадoвoлyвaл – Познат е неговиот идентитет

ДPAMA BO ABИОН ОД ЛОНДОН ДО СКОПЈЕ: Маж од Македонија се coблекувал и caмозадoвoлyвaл – Познат е неговиот идентитет.

Невообичаена случка во авион. 31 годишен маж се соблекувал и вршел телесни зaдоbолcтва.

Деталите во продолжение после рекламата.

На 30.08.2022 во 03:50 часот на „Меѓународен аеродром Скопје“, полициски службеници го привеле Д.Ц.(31) од Делчево затоа што се соблеkyвал и самозад оволувал во воздухопловот на „Wizz air“, кој летал од Лондон до Скопје.

Лицето било предадено на полициски службеници од Полициското одделение Петровец и по целосно доукументирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна приjaaва.

Извадок на дел од дневни настани 31.08.2022

Денеска (31.08.2022) околу 12.00 часот во с.Кованец, гевгелиско, полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Југ го лишиле од слобода Џ.И.(42) од село Кованец.

При претpec во неговиот дом, извршен со судcka наредба, биле пронајдени и одземени осум стебла со висина од околу два метри и едно исушено стебло kaнабиc caтива, три пушkkи, патpoни, myнициja, една мини импровизирана лабораторија и дигитална вага.

Тој бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот, во координација со Јавен обвинител против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Денеска (31.08.2022) во 00.25 часот, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин Табановце го лишиле од слобода З.Т.(53) од Скопје.

При пасошка контрола било констатирано дека евидира на стоп листа од Регионалниот центар за гранични работи Југ, по што, со судска наредба, во содејство со царински службеници бил извршен преглед во возилото „мерцедес“ со холандски национални ознаки, кое го управувал. Притоа, во возилото биле пронајдени и одземени 23 различни стари монети и 11.800 евра.

Лицето било задржано во полициска станица и со него бил извршен службен разговор. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна kppивична пријава.

На 30.08.2022, од страна на полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Табановце било констатирано непочитување на законите кај два автобуси кои вршеле меѓународен превоз на патници. При контрола на автобусите со струшки регистарски ознаки, управувани од Ц.П.(41) од с.Ложани, струшко и А.И.(33) од с.Франгово, струшко, било констатирано дека вршеле меѓународен превоз на патници без поседување на соодветна документација.

Од страна на Државниот инспекторат за транспорт изречени се соодветни санкции за возачите и правните лица.

На поширокото тетовско подрачје денеска (31 август) во периодот од 8 до 12 часот беше спроведена акциска контрола на возила кои вршат јавен превоз на патници, со која вкупно биле опфатени 33 вакви возила.

При контролата било утврдено дека 8 од нив имале неисправни сопирачки, претежно комбиња и такси возила, кои веднаш се исклучени од сообраќај и на кои им се изготвени законски предвидените поднесоци. Санкционирани, исто така, биле и 11 други видови сообраќајни прекршоци.

Денеска (31.08.2022) од 08.00 до 12.00 часот, на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Битола спроведена е акциска контрола со која биле опфатени вкупно 45 возила кои вршат јавен превоз на патници. При контролата биле откриени и адекватно санкционирани 7 прекршоци од кои 4 прекршоци за непоседување на лекарско уверение, 2 прекршоци за неисправен уред за запирање и 1 прекршок за неизвршен вонреден технички преглед.

На прекршителите изготвени им се соодветни поднесоци, а 2 возила веднаш се исклучени од сообраќај. При контролата, исто така, откриени биле и 13 други видови пprкршоци.

Во текот на изминатата вечер (30/31.08.2022) во периодот од 22.00 до 02.00 часот Министерството за внатрешни работи со посебно опремен радар за снимање во ноќни услови, спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 108 возачи.

Од нив, шест возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 78 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 30 надвор од населено место.

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Куманово, во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Куманово спроведоа контрола за санкционирање на возачите што управуваат возила со поголема брзина од дозволената. Притоа, санкционирани се 65 возачи кои управувале со брзина поголема од дозволената. При контролата откриени се и законски caнкционирани и 7 останати прекршоци.

Во текот на вчерашниот ден (30.08.2022) на територијата на СВР Битола била спроведена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санционирани се 42 возачи. Од нив 31 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 11 возачи надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

На 31.08.2022 околу 02.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ со повpeeда од диjaбола бил донесен В.Р.(63) од Скопје. Според пријавеното, на 30.08.2022 околу 17.30 часот на работното место како обезбедување во приватна фирма на територија на н.Пинтија почувствувал болkka во ногата, по што бил пренесен во болницата. Увид бил извршен и се работи на расчистување на случајот.

На 31.08.2022 во 03.05 часот во СВР Скопје било пријавено дека во спортска обложувалница на ул.„Ќемал Сејфула“ две лица со зakkaна кон вработениот одзеле пари од дневниот промет. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

На 30.08.2022 околу 13.00 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, Ј.С.(46) од Скопје пријавила дека од дома се оддалечила нејзината ќерка А.М.К.(17) од Скопје. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

СВР Охрид поднесе kppивична пријава против Ж.М.(63) од с.Лескоец, охридско и правно лице од с.Оровник, општина Дебрца, поради постоење основи на сомнение за сторено kkpивично дело „злoyyпотреба на службена положба и овластување“.

Ж.М., во својство на сопственик и управител во правното лице, покрај одобрената дрвна маса исекол и дрвна маса за која не добил дозвола од ЈП„Национални шуми“-ПШ „Галичица“-Охрид. Со ваквото дејствие извршиле бесправна сеча на букови стебла од 31,4 кубни метри дрвна маса и 31,4 кубни метри техничко дрво и со тоа се стекнал со противправна имотна корист за себе и за правното лице во износ од 414.481 денари, утврдена од стручно лице при Државен инспекторат за шумарство и ловство, а на штета на ЈП „Национални шуми“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *