Friday, June 2

ДЕТЕТО ВО ШOK, HE МОЖЕ HИ ДА ЗБОРУВА: Дивјачко претепување на 12 годишно дете ја згpoзи Македонија

ДЕТЕТО ВО ШOK, HE МОЖЕ HИ ДА ЗБОРУВА: Дивјачко претепување на 12 годишно дете ја згpoзи Македонија.

Дете претепано и премрзнато најдено на улица, со тешки повреди се бори на клиника, од шок не може да зборува.

Деталите во продолжение после рекламата.

Ужacна слика затекнале велешани во саботата околу 13 часот, кога зад Ликовниот салон, близу Ловното на улица ,,Алексо Демниевски Бауман” во Велес забележале дете кое со тешки повреди и премрзнато било оставено да лежи на земја.

Настанот бил пријавен во СВР Велес, а детето со тешки телесни повреди било пренесено во Општата болница Велес.

Како што дознава ,,Фокус”, станува збор за момче на возраст од 12 години, со тешки повреди, отворена рана на брада и скршеница на долна вилица.

Поради специфичните повреди било префрлено на Детската клиника во Скопје. Околу тоа што се случило со детето, кој и зошто му нанел тешки повреди, а потоа го оставил да смрзнува среде улица, и колку време било момчето ставено таму да лежи, се уште нема информации.

Од СВР Велес за ,,Фокус” го потврдија настанот, и велат дека се работи на негово расчистување.

Појаснуваат дека детето се уште е на клиника во Скопје, но поради повредата не е во состојба да зборува.

На социјалните мрежи посветени на градот, велешани коментираат дека и во минатото имало случки кога повозрасни тинејџери без причина нападнале дете на улица.

Една мајка раскажува за случај кога нејзиното дете освен што било без причина тепано од две непознати момчиња, девојка која била со нив го снимала со мобилниот.

Појаснува дека иако случајот го пријавиле во полиција, се уште не се откриени напаѓачите и се надевале како еден ден ќе биде некаде објавено видеото од нападот, со цел да им се влезе во траг на напаѓачите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *