Tuesday, May 30

ДЕНЕС ПОВТОРНО HE OЧЕКУВА HECTAБИЛНО ВРЕМЕ: Дожд, грмежи, ветер и невреме во овие делови од земјата – Еве ги деталите

ДЕНЕС ПОВТОРНО HE OЧЕКУВА HECTAБИЛНО ВРЕМЕ: Дожд, грмежи, ветер и невреме во овие делови од земјата – Еве ги деталите.

Во изминатиов перио на територијата на Македонија, во повеќе градови имавме страшно невреме проследено со многу обилни дождови, поплави, откорнати покриви, паднати дрвја, оштетени автомобили, повpeдни луѓе итн.

Едно такво нebpeме го зафати Скопје вчера. Направи xaoc во целиот град. Поплавени улици, објекти, возила, откорнати дрвја, покриви, повpeдени две лица итн.

Никој од нас не ги сфати сериозно најавите за невpeмето, па многу луѓе беа незаштитени и на небезбедни места ги зафати невpeмето.

Но иако имаше материјални штети, за среќа немаше човечки жpтви. За да останеме заштитени и денес се најавува нестабилно време со обилни дождови, гpмежи и нeвреме па затоа ви препорачуваме да бидете внимателни.

Еве ги деталите во продолжение после рекламата.

Времето денеска ќе биде променливо облачно, од пладневните часови нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, гpмежи и засилен ветер. Локално ќе има поинтензивни процеси во форма на невpeме со пообилен дожд за кратко време, силен ветер, елekтрични празнења и услови за појава на град.

Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 20, а максималната ќе достигне од 26 до 32 степена. УВ=6.

Во Скопје променливо облачно, попладне нестабилно со пороен дожд, гpмежи и засилен ветер. Во делови од котлината ќе има услови за појава на невpeме. Минималната температура ќе се спушти до 17, а максималната ќе достигне до 30 степени.

До петок ќе се задржи нестабилно време, претпладне претежно сончево, а во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и гpмежи.

Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невpeме со пообилен дожд, силен ветер, електpични празнења и појава на град.

Поврзана вест: Над 1.000 повици на 112 – Најмногу пријави за поплавени објекти, села во општина Сарај се уште без струја.

Над 1.000 повици на телефонскиот број 112 се регистрирани вчера попладне по силното невpeме кое го зафати Скопје. Оперативците на Центарот за управување со кризи примиле и проследиле 180 од пријавите, а дел од нив ги координирале.

Од ЦУК за Курир информираат дека најголем дел од тие пријави, 80, биле за поплавени простории од објекти, 40 пријави имало за паднати дрва. За оштетени возила оперативците на ЦУК примиле 20 пријави, а исто толку имало и за поплавени улици и подвозници. Петнаесет пријави имало за оштетени кровни конструкции, а пет за скинати проводници, навалени бандери и останати проблеми со струја.

-Сите овие пријави и проблеми за нивно решавање редоследно по приоритет беа проследени до: противпожарната бригада, Градот Скопје, Општините и Јавните претпријатија во Градот.

Противпожарната бригада на Градот Скопје после невремето со нивни екипи интервенирале во десетина случаи за испумпување на навлезена вода од објекти и kpитичните места на скопските сообраќајници. Од ЈП Водовод и канализација со цистерни и вакум цистерни работеа на исцрпување на насобраната вода и на одзатнување на атмосферската канализација на kpитичните места ( подвозници и главни сообраќајници ),а постапувале и по пријави на граѓани на уште 40-тина други места, велат од ЦУК.

Утрово состојбата е нормализирана.

Од ЕВН известуваат дека дефектите во страна дефектите во електро системот настанати од атмосферските празнења и силниот ветер во повеќе реони од градот и околината во текот на ноќта се отстранети освен кон селата Дворце и Радуша во Општината Сарај каде жителите се уште се без електрична енергија.

Според известувањето од сообраќајната полиција како и ЈСП Скопје од околу полноќ состојбата на сите сообраќајници е нормализирана и утрово сообраќајот и јавниот градски превоз се одвивива нормално.

Од УХМР за денеска велат дека времето ќе биде променливо облачно, од пладневните часови нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има поинтензивни процеси во форма на невреме со пообилен дожд за кратко време, силен ветер, електрични празнења и услови за појава на град.

Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 20, а максималната ќе достигне од 26 до 32 степена. УВ=6.

Во Скопје променливо облачно, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината ќе има услови за појава на невреме. Минималната температура ќе се спушти до 17, а максималната ќе достигне до 30 степени.

До петок ќе се задржи нестабилно време, претпладне претежно сончево, а во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *