Friday, December 8

Дали сте слушнале за новиот, ХИТ рецепт за АЈВАР? Домаќинките се ЛУДИ за овој НАЧИН на подготовка, тврдат дека се е многу ПОЛЕСНО

Дали сте слушнале за новиот, ХИТ рецепт за АЈВАР? Домаќинките се ЛУДИ за овој НАЧИН на подготовка, тврдат дека се е многу ПОЛЕСНО.

Потребно е да се одвои многу време за подготовка на традиционалниот намаз.

Сепак, деновиве нашироко се споделува рецептот за ајвар за кој треба само еден час да се подготви. Сепак, на крајот треба да го ставите ајварот во рерна и да оставите се да врие уште три часа. Сите жени кои го пробале велат дека се воодушевени бидејќи дефинитивно заштедува време, а процедурата е многу поедноставна.

Состојки:
5,5 кг пиперка; 2 кг модри патлиџани; 7,5 dcl масло; 5-10 феферони (во зависност од тоа дали сакате поблаги или потопли, сами одредете ја количината на феферони).

0,5 l алкохолен оцет; 2,5 l вода; 3 лажици сол; 4 лажици шеќер; 1 лажица зрна бибер.

Подготовка:
Измијте ги модриот патлиџан и пиперките, исчистете ја пиперката од семките и сето исечкајте го на коцки.

Во тенџере со ладна вода ставете оцет,сол,шеќер,бибер и феферони.

Кога водата ќе зоврие ставете ги повторно да се варат исечканите пиперки и патлиџаните.

Во зависност од големината на тенџерето количината на пиперките и патлиџаните ќе го излади вриењето вода, а кога повторно ќе зоврие по 2 до 3 минути извадете ги модриот патлиџан и биберот и оставете ги да се изладат.

Повторете ја постапката додека зеленчукот не се свари.

Во блендер потребно е изладените пиперки, модри патлиџани и феферони да се сомелат, да се стават во тенџере (по можност плитко и широко), да се додаде масло и да се варат 2 часа на средна температура со постојано мешање.

Можете да ги ставите и во рерна на 180 Целзиусови и печете три на час. На секои половина час извадете ја тавата од рерна и промешајте.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *