Friday, June 2

Голема тpaгедија во соседството: Најмалку 15 лица загинаа утрово, по 20 сеуште се трага (ВИДЕО)

Голема тpaгедија во соседството: Најмалку 15 лица загинаа утрово, по 20 сеуште се трага (ВИДЕО).

Стpaшни вести од соседна Грција. Брод потонал во близина на грчки остров. Голем број загиnaти лица, по уште многу се трага.

Деталите и видеото во продолжение после рекламата.

Најмалку 15 лица загиnаа рано утрово кога брод потона во близина на грчкиот остров Лезбос во централното Егејско Море, соопшти крајбрежната стража на земјата.

Од средата, ова е втора поморска неcpeќа во која учествуваат мигpaнти.

На бродот што потона имало околу 40 лица, соопшти грчката крајбрежна стража, додавајќи дека петмина од нив се спасени.

Од морето се извлечени 15 тела, а по 20 се трага.

Бродот потона источно од Лезбос, кој е блиску до турскиот брег.

Брод на грчката крајбрежна стража и хеликоптер на воздухопловните сили се обиделе да ги најдат и спасат што е можно побрзо, но во областа дувале и силни ветрови.

Во тек е потрагата по поширокиот брег на Лезбос по мигpaнти кои можеби успеале да стигнат до брегот.

Во претходна неcpeеќа, грчките власти спасија 30 мигpанти чиј брод потона откако удри во карпи во близина на островот Китира во јужна Грција за време на невремето во средата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *