Friday, December 1

ГЕНИЈАЛЕН ИЗУМ: Направил уред од 44 лименки со пиво што му ја грее ЦЕЛАТА КУЌА! (ФОТО)

ГЕНИЈАЛЕН ИЗУМ: Направил уред од 44 лименки пиво што му ја грее ЦЕЛАТА КУЌА!

Системот за греење со помош на лименки работи така што ладен воздух влегува низ отвор на панелот, а во добро изолиран систем се загрева од сончевите зраци во лименките, објаснува за нашиот портал професорот по математика и информатика Дарко Милиќевиќ од Параќин, кој направи соларен панел од лименки пиво.

Информатичарот и математичар Дарко Милиќевиќ (39) од Параќин, верувале или не, направил соларен панел од искористени лименки пиво што на магичен начин ја загрева температурата на надворешниот воздух од минус пет до плус 52, што е иста температура на воздухот кога ќе влезе во куќата.

Панелот е мал затоа што е експеримент, па нема доволно моќ за целосно да ја загрее просторијата, но Милиќевиќ тврди дека „ова функционира“, па еве идеја како љубителите на пиво можат паметно да го користат пакувањето.

– Минатата зима барав на Интернет алтернативни начини на греење. Најдов многу различни идеи и оваа ми го привлече вниманието бидејќи изгледаше прилично едноставна.

Купив иверка, стиропор за изолација, боја, силикон… правев паузи, па проектот траеше неколку месеци додека не средив се.

Пред зимата го монтирав панелот на јужниот ѕид од куќата бидејќи таму се најсилни сончевите зраци – раскажува за Телеграф овој креативен професор.

Системот за греење на лименки работи така што пропушта ладен воздух низ отворот на панелот, а во добро изолиран систем, тој се загрева во лименките од сончевите зраци. Воздухот природно се движи нагоре и влегува во куќата преку дупка избушена во ѕидот.

– Работата ја започнав со изработка на рамка од иверка со димензии метар на еден метар. Вака изработената рамка од еден квадрат ја изолирав со трисантиметарски стиропор, сето тоа го заштитив со црна фолија и направив послужавници за лименки кои исто така ги обоив во црна боја.

Така, тие посилно ја апсорбираат сончевата топлина. Панелот има 11 лименки во четири реда, значи вкупно 44.

Не е скап бидејќи најскап материјал е плексигласот за заштита. Чини околу 2.500 динари и е поставен на предната страна за да не се изгуби топол воздух од системот. Во трошокот не ги вбројувам лименките што ги испив, па оваа парно чини околу 60 евра, без работна рака – пресметува Милиќевиќ.

Таквата мала плоча не може сама да ја загрее куќата, но е корисна за дополнително загревање.

– Мерењето го извршив на 31 декември. Во тоа време надвор температурата беше минус пет, а во мојата дневна соба влезе топол воздух со температура од 51,8 степени.

Недостаток е што греењето работи само кога денот е сончев – објаснува професорот кој има грст други идеи.

Имено, тој покрај овој соларен панел направил и автентичен нож за бурек, многу појак од оној што може да се купи во продавниците.

Зошто нож – објаснува неговата сопруга Милка.

– Има креативни идеи во сите области, вклучително и во кујната. Тој е специјалист за развој на домашни кори и правење најразновидни филови.

Филовите се направени од печурки, соја, зелка и секакви други посни сорти, па затоа ви треба нож за убаво да ги исечете тие крцкави домашни кори – објаснува Милка.

Кога ќе размислите малку повеќе, постои поврзаност помеѓу овие работи бидејќи домашната пита најдобро „оди“ со пиво.

Доколку и вие имате или познавате личност која користи предмети на овој начин што инаку би ги фрлила, споделете го со нас во коментар.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *