Saturday, September 23

Ви одат најмногу пари на храна? Следете ги овие 12 чекори – Ништо нема да ви недостига а и ќе ЗАШТЕДИТЕ!

Ви одат најмногу пари на храна? Следете ги овие 12 чекори – Ништо нема да ви недостига а и ќе ЗАШТЕДИТЕ!

Со малку планирање на оброците, купување денови однапред и соодветно складирање и замрзнување на храната што можете да ја купите на големо, ќе избегнете мноштво непотребни трошоци во кујната, велат експертите…

Постојат кујнски навики кои заштедуваат пари, но и оние кои можат скапо да ве чинат, велат експертите. Доколку сакате да ги намалите трошоците поврзани со храната, односно да не трошите непотребно пари, треба да усвоите одредени правила. Еве некои од нив.

Одредете ја цената на храната:
Кога се обидувате да ги намалите семејните трошоци, обично се советува да ги контролирате трошоците за забава, претплати за списанија или добивање енергетски ефикасни светилки, а ретко кој ја спомнува храната. Луѓето не размислуваат за тоа дека може да се заштеди и во тој сегмент.

– Без специфичен буџет, нема да можете да ја следите вашата банкарска сметка на крајот на неделата и сигурно ќе се прашувате на што сте трошеле пари за време на секојдневните патувања во продавница или нарачување пица – вели Џастин Бејли, ко- основач на Vimvest, апликација за финансиско планирање.

Зависност од нарачување храна:
Секој има ден кога вечерата не им е подготвена, но понекогаш тоа оди предалеку. Според анализата на Форбс минатата година, нарачувањето може да ве чини пет пати повеќе отколку да готвите ист оброк дома.

Дури и пакетите за испорака на храна понекогаш се поскапи од она што ќе го купите и готвите сами.

Купете поевтино:
– Заштедата во кујната не е само во тоа што купувате, туку и во каква храна купувате. Имено, наместо храна која е веќе сечкана и спакувана, купете цел зеленчук.

Обично е поевтино на тој начин, а имате повеќе производи за користење. За да заштедите време, во недела навечер исечкајте го она што ќе ви треба во текот на наредната недела, па ќе имате се при рака за готвење – вели Бејли.

Чувајте ја храната правилно:
– Повеќето луѓе не знаат како правилно да ја складираат храната, особено храната што побрзо се расипува – вели Алма Шнајдер, основач на блогот и консултантската компанија „Take Back the Kitchen“.

Тој додава дека посебно внимание треба да се посвети на влагата. Затоа тој препорачува кревкиот зеленчук како зелена салата и билки да се завиткаат во хартија за да се зачува нивната свежина. Можете да ги исушите билките, за да траат подолго.

Искористете сè што можете:
Не фрлајте пластични кеси по една употреба, додава Шнајдер. Можете да ги измиете и повторно да ги користите, дури и ако е само за да ја ставите кутијата со житарки што ја отворивте во кеса и да ја средите оставата, чајната кујна. Наместо хартиени крпи, користете крпи – тоа е подобро за околината, но и за вашиот паричник.

Подобро искористете го вашиот замрзнувач
Добро снабден замрзнувач е еден од првите фактори за заштеда. Замрзнувањето не само што е идеално за складирање на големи количини храна, туку и за складирање на храна на која ќе истече рокот.

– Повеќето работи може да се замрзнат, потоа да се одмрзнат и да се користат по потреба – вели Шнајдер. Леб, остатоци од сос од тестенини, супа и овошје за „смути“ се само дел од намирниците на таа листа.

Не купувајте за секој оброк посебно:
Едно од првите правила за штедење во самопослуга е да се купува на големо. Поголемите количини значат помалку пакување и помалку отпад, а со тоа и помали трошоци.

Многу работи што можат да се замрзнат, како месото, добро е да ги имате на залиха. Исто така, доколку можете да набавите храна од локални производители, особено органска храна, набавете ја во поголеми количини, вели Шнајдер.

Искористете ги остатоците:
Едно истражување покажа дека двајца од пет луѓе мразат да јадат остатоци, што е немудро. Имено, со малку доработка и со она што го имате дома, месото од вчерашниот ручек лесно може да биде основа за многу вкусен и поинаков оброк, како салата. Тоа секако е подобро од фрлање храна, вели Бејли.

Не треба да се грижите за потрошувачката на вода:
Вообичаена заблуда е дека миењето садови рачно е поекономично. Имено, машините за миење садови, особено оние кои се означени како заштеда на вода, можат многу да заштедат на сметката за вода.

Но, внимавајте добро да ги наполните, а ако садовите не се многу валкани, исклучете дел од циклусот на сушење и оставете ја вратата на машината отворена за да се исушат садовите на воздух…

Јадете премногу месо:
Диетата во која доминира зеленчукот не е само поздрава за нас, туку и за Земјата, а е и поевтина. Во една анализа, истражувачите ги споредија трошоците за менито базирано на месо со менито од зеленчук и открија дека вегетаријанската исхрана може да донесе околу 750 долари годишна заштеда.

Не мора целосно да се откажете од месото, туку намалете го неговото внесување и користете рецепти во кои можете да направите вкусен оброк дури и со мали парчиња.

Не купувајте производи кои не се во сезоната:
Боровинките можеби звучат освежувачки во јануари, но тие се страшно скапи. Купувањето во сезона не само што заштедува пари, туку и храната ќе има подобар вкус, бидејќи она што го јадете е природно одгледано и свежо, а не во некоја стаклена градина, по што поминало километри за да стигне до вас, пренесува „Reader’s Digest“.

Дознајте што значи тоа: „најдобро да се користи од…“
Никој не сака да ризикува труење со храна, но датумите на етикетите на храната не секогаш значат дека нешто е најдобро по одреден период.

Имено, датумите не се единствениот показател за безбедноста на производот. Ако храната изгледа добро, мириса добро, ако ја складирате и ракувате правилно, обично ќе биде добро да се јаде, дури и ако го поминала датумот „најдобро пред…“.

Планиран однапред:
Со подготовка на план за оброци за неделата, можете да ги потрошите свежите состојки пред да се расипат и задолжително да ги потрошите остатоците од вчерашниот оброк следниот ден.

Исто така, на овој начин нема импулсивно да купувате намирници кои не ни знаете како ќе ги потрошите.

Ако не сте испланирале што ќе јадете за вечера и немате соодветни опции дома, поголема е веројатноста дека ќе завршите со прекумерно трошење со донесување одлуки во последен момент, истакнува Бејли.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *