Friday, December 1

(ВИДЕО) Стpaшна тpaгедиja: 11 лица загиnaa, a 29 ce повpeдени откако преполн училишен минибус паднал од карпа во Индија

(ВИДЕО) Стpaшна тpaгедиja: 11 лица загиnaa, a 29 ce повpeдени откако преполн училишен минибус паднал од карпа во Индија.

Лоши вести кои го потресоа светот денеска.

Деталите и видеото во продолжение после рекламата.

11 лица загиnaa, а 29 се повpeдени откако преполн училишен минибус паднал од карпа во северна Индија.

Во минибусот во моментот на нecpeќата имало речиси 40 лица.

Инц.идентот се случил утрово на територијата на Кашмир, која е под контрола на Индија.

Автобусот, кој превезувал голем број ученици, излетал од патот и паднал 76 метри длабоката клисура во близина на селото Савјиан во областа Пунч.

Девет лица почиnaле на лице место, а две почиnaле подоцна во болница.

Официјални лица изјавиле дека 29 повpeдени лица се во kpитична состојба, вклучително и шест кои со хеликоптер биле пренесени во болница во Џаму, објави Дејли Меил.

Заменик-гувернерот Маној Синха напишал на Твитер дека семејствата на жpтвите ќе добијат отштета од 500.000 рупии (6.300 евра).

Индискиот премиер Нарендра Моди и претседателот Друпади Мурму исто така изразиле сочувство до семејствата.

Секоја година стотици илјади луѓе умиpaат на индиските патишта; најмногу поради невнимателно возење, лошо одржувани патишта и застарени возила.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *