Friday, December 8

(ВИДЕО) Е вака влегуваат деверите во Делчево: Влатко Миладиновски воодушевен сподели снимка од свадба во Делчево

(ВИДЕО) Е вака влегуваат деверите во Делчево: Влатко Миладиновски воодушевен сподели снимка од свадба во Делчево.

Секој крај во Македонија има свои посебни обичаи кои ги прави на свадбените прослави, крштевки итн. Еден таков обичај за тоа како влегуваат деверите на свадба во Делчево го воодушеви нашиот многу добро познат пејач Влатко Миладиновски кој тоа веднаш го сподели со своите пријатели и фанови на социјалната мрежа Фејсбук.

Текст и видео после рекламата.

Познатиот македонски пејач Влатко Миладиновски е еден од најбараните кај нас, но и во дијаспората. Тој важи за човек кој потекнува од музичко семејство.

На протестниот марш против францускиот предлог под мотото „Ултиматум – Не благодарам“, кој беше по маршута Влада, Министерство за надворешни работи, македонско Собрание, се обрати и младиот музички уметник, Влатко Миладиновски.

Тој тогаш настапи со својата песна „Велат не нема“, која една од најубавите понови македонски песни, чии автор се легендарните Тоде Новачевски и Крсте Наумовски, кои напишаа некои од најубавите македонски народни и забавни мелодии.

Текстот на песната ја опишува и актуелната состојба во која се наоѓа Македонија и македонскиот народ кој е негиран, почнувајќи од соседи, па и земјите во поширокото опкружување.

Сега, на социјалните мрежи повторно се огласи Влатко, овојпат со интересно видео од свадба во Делчево, под кое кратко напиша:

-Е вака влегуваат Деверите во Делчево!!

ВИДЕОТО во продолжение

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *