Friday, December 1

(ВИДЕО) Британците забележале неочекуван гостин на ковчегот на кралицата: ,,Најсреќниот ПАЈАК на светот”!

(ВИДЕО) Британците забележале неочекуван гостин на ковчегот на кралицата: ,,Најсреќниот ПАЈАК на светот”!

ГЛЕДАЧИТЕ на ТВ преносот на погpeбот на кралицата Елизабета во еден момент беа одвлечени од пајакот кој некако заврши на ковчегот, поточно пораката оставена на ковчегот од кралот Чарлс.

Сцената е снимена додека вojcката го донела ковчегот во Вестминстерската опатија. „Ова е најсреќниот пајак на светот“, напишал корисникот на Твитер кој прв ја забележал необичната глетка.

Видеото веднаш го споделија многу британски медиуми, шпекулирајќи како пајакот се качил на ковчегот.

„Ова е потсетник дека и во најдобро испланираниот ден може да има изненадувања“, заклучи Британецот, додавајќи дека најверојатно станува збор за „слеп патник од кралската градина“.

Но, ГЛЕДАЧИТЕ НЕ ПРОПУШТИЈА И ДРУГ ДЕТАЛ ОД ПОГPEБОТ ​​НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА II: Од каде се православните икони во Вестминстерската опатија! ФОТО.

Погpeбот на британската кралица Елизабета Втора и богослужбата што се одржа по тој повод во Вестминстерската опатија, денеска преку телевизија во живо го следеа стотици милиони луѓе, а гледачите во Србија паднаа во очи на еден многу необичен детал.

Од каде потекнуваат православните икони во светилиштето на Англиканската црква?

Камерите кои ја снимија богослужбата во Опатија, покрај достоинствениците кои присуствуваа на неа, ја забележаа сета убавина и раскош на нејзината внатрешност.

Во еден момент камерата се префрли и над православните икони, што ги натера гледачите кај нас да се запрашаат од каде вакво иконописување во црква од сосема друга вероисповед.

Тоа е понов потег, поточно од почетокот на 1990-тите. Оттогаш оваа црква е украсена со две икони од рускиот иконописец Сергеј Федоров.

Имено, од левата и десната страна на столбовите се гледаат две големи православни икони на Спасителот и Богородица, кои се таму од 1994 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *